آماده‌باشِ نوروزی برای بچه‌دارها

هر تغيير فصلی، دغدغه‌هاي متفاوتي براي افراد به همراه دارد به‌ويژه براي پدر و مادرهايي كه به‌شدت به فكر سلامت فرزندان‌شان نيز هستند و مراقبند از آسيب‌هاي احتمالي كه ممكن است با تغيير شرايط در انتظار كودك‌شان باشد جلوگيري كنند. حالا در آستانه وارد شدن به فصل بهار به‌ويژه ديدوبازديدها و مسافرت‌هايي كه در تعطيلات عيد نوروز صورت مي‌گيرد، ممكن است نگراني بيشتري وجود داشته باشد.

در همين رابطه، دكتر احمدرضا فرسار، متخصص اطفال و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي توصيه‌هايي براي والدين در آستانه فصل بهار دارد. با خواندن اين نكته‌ها مي‌توانيد طوري به استقبال بهار برويد كه فرزندان‌تان هم از اين فصل لذت ببرند و هم سالم و تندرست باشند.

 

۱٫ زیاده‌روی نکنید
از نكات مهمي كه خانواده‌ها در تعطيلات نوروز بايد درنظر بگيرند اين است كه با تعدد مهماني‌ها در اين روزها، مراقب باشند حد اعتدال در مصرف آجيل و اين‌گونه تنقلات نگه داشته شود. مصرف آجيل به‌ويژه آجيل خام تاحدودي براي كودكان لازم است، مثلا روزي نصف گردو، ۲بادام يا ۲پسته خام كمك‌ مي‌كند كه امگا۳ و ۶ بدن‌شان تامين شود اما آنچه در مهماني‌هاي تعطيلات نوروز شاهد آن هستيم اين است كه به مقدار زيادي تخمه و آجيل مصرف مي‌شود. اين افراط عوارض خاص خود را به همراه خواهد داشت، به‌عنوان مثال اينكه چرب است و اشتها را كور مي‌كند و جلوي غذا خوردن درست كودكان را مي‌گيرد.

۲٫ شیرینی و شکلات چقدر باشد؟
شكلات با آنتي‌اكسيداني كه دارد، اگر به مقدار كم مصرف شود مفيد است ولي اگر در مصرف آن زياده‌روي شود علاوه بر آنكه احتمال آلرژي‌زايي دارد، با قند زيادي كه در آن موجود است جلوي غذا خوردن كودكان را مي‌گيرد و آنها را بي‌اشتها مي‌كند، همچنين شيريني‌ای كه ميزان قند آن بالاست زياد توصيه نمي‌شود. به اين نكته نيز بايد دقت داشت كه در بعضي شكلات‌ها و تنقلات صنعتي از رنگ‌هايي استفاده مي‌شود كه براي بعضي كودكان حساسيت‌زاست و با شناسايي آنها مي‌توان از بروز حساسيت جلوگيري كرد.

۳٫ از دور محبت كنيد!
بچه‌ها به تماس با پدرومادر بسيار نياز دارند و از نظر رشد عاطفي و رواني احتياج دارند كه نوازش شده و در آغوش گرفته شوند. با اينكه اين مسئله درمورد پدرومادر و اعضاي نزديك خانواده صدق مي‌كند، گاهي ديده مي‌شود كه غريبه‌ها و افراد فاميل نيز با بوسيدن و در آغوش گرفتن‌هاي طولاني كودكان مي‌خواهند به آنها ابراز محبت كنند كه اين كار هم از بعد فرهنگي و هم از بعد سلامت مناسب نيست. از نظر شخصيتي، كودكان بايد حفظ حريم‌ها را ياد بگيرند و از نظر سلامت، بوسيدن كودكان مي‌تواند بيماري‌هاي گوناگوني به آنها منتقل كند.

باتوجه به سيستم ايمني ضعيف بچه‌ها به‌ويژه نوزادان، بوسيدن دهان و بيني آنها باعث انتقال سريع بيماري‌ها به آنها مي‌شود يا به‌دليل پوست حساسي كه دارند، بوسيدن صورت‌شان مي‌تواند پوست‌شان را به سرعت تحريك كرده و انواع حساسيت‌هاي پوستي را به‌همراه داشته باشد. به‌همين دليل در ديدوبازديدها تا حد امكان بايد از دوستان و آشنايان خواست كه اين نكات را رعايت كنند.

۴٫ ویروس‌ها را دست کم نگیرید!
از آنجا كه در ۲فصل پاييز و بهار با نوسانات سريع درجه حرارت هوا مواجه هستيم، يكي از مسائل مهم در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف به‌ويژه سرماخوردگي، انتخاب پوشش مناسب است.

تغييرات دمايي بدن شرايط را براي فعاليت ويروس‌ها مساعد مي‌كند، بنابراين بهتر است براي بهار لباسي انتخاب شود كه كودك به‌راحتي بتواند آن را از تنش درآورد و دوباره با سرد شدن هوا آن را بپوشد. انتخاب لباس بسيار گرم باعث اذيت كودك و بهانه‌گيري او مي‌شود و لباس نازك نيز او را در معرض بيماري قرار مي‌دهد ولي به‌عنوان مثال يك لباس سبك و در كنار آن همراه داشتن يك لباس گرم‌تر كه درمواقع سرد شدن هوا روي آن پوشيده شود هم به كودك اجازه تحرك مي‌دهد و هم او را از تغييرات دمايي مصون نگه مي‌دارد.