15 آوریل 2019
آوریل 15, 2019

آشنایی با ماهی بدون آب

0 Comment

آشنایی با ماهی بدون آب

دنیای زیر دریا عجایب فراوانی دارد. مهم ترین موجودات دریایی ماهی ها هستند که علاوه بر زیبایی هایی که دارند تاثیر زیادی بر چرخه حیات دارند. برخی ماهی را می توان صید کرد و خورد و برخی ماهی ما را فقط برای تزیین در آکواریوم ها می توان نگه داشت. اما ماهی جالبی وجود دارد که برخلاف سایر ماهی ها شش دارد .
بررسی ماهی بدون آب

لانگ فیش ها بدن بلندی شبیه به مارماهی دارند با باله هایی شبیه به نخ که برای شنا و خزیدن به سمت پایین استفاده می کنند. آن ها به طور کلی ساکن آب های کم عمق مانند مرداب ها و باتلاق ها هستند اما در دریاچه های بزرگتر نیز یافت می شوند. وقتی آب وجود دارد این ماهی نیز مثل ماهیان دیگر رفتار می کند، در آب شنا می کند

و واهی های کوچک و سخت پوستان کف برکه و جویبار را می خورد. اما در فصول خشک، خودش را زیر گل پنهان می کند، یک سوراخ با دهانش حفر می کند و وقتی به عمق مناسبی رسید حفاری را متوقف کرده و مخاطی ترشح می کند که به شکل پیله اطرافش را فرا می گیرد. تنها دهانش برای تنفس در معرض قرار می گیرد. لانگ فیش ها برای خواب طولانی خود تا حد زیادی سوخت و سازشان را کاهش می دهند.
ماهی بدون آب
ماهی بدون آب , لانگ فیش، ماهی شش داری که توانایی زندگی بدون دسترسی به آب را نیز دارد

لانگ فیش؛ ماهی شش داری که توانایی زندگی بدون دسترسی به آب را نیز دارد.

ماهی لانگ فیش (lungfish) یا ماهی سالاماندر (salamanderfish) یک ماهی بومی آب های شیرین است که یک ویژگی خارق العاده دارد. این ماهی می تواند ماه ها و حتی سال ها را در خشکی و بدون دسترسی به آب زندگی کند.
معرفی ماهی بدون آب

این ماهی همچون سایر حیوانات در خشکی زندگی می کند. بعضی از گونه های لانگ فیش به حدی عادت به نفس کشیدن در هوا دارند که با نزدیک شدن به دوران بزرگسالی عملکرد آبشش خود را از دست داده و درحالیکه ادامه عمر خود را در آب می گذارند اما به طور منظم برای برای گرفتن اکسیژن هوا به سطح آب می آیند. جالب است بدانید این ماهی ها اگر برای مدت طولانی زیر آب بمانند گاهی غرق می شوند.

همانطور که از اسم آن بر می آید (لانگ فیش به معنی ماهی شش دار) این ماهی یک سیستم تنفسی بسیار تکامل یافته دارد که می تواند اکسیژن را نیز به طور مستقیم از هوا دریافت کند؛ درست مانند موجودات دیگری که روی زمین زندگی می کنند.
ماهی بدون آب
ماهی بدون آب ,آبشش های ماهی لانگ فیش در دوران بلوغ کارآیی خود را از دست می دهند

این ماهی در صورتی که به آب دسترسی داشته باشد همانند یک ماهی معمولی رفتار می کند بدین صورت که در آب شنا کرده و از ماهی های کوچک و سخت پوستان کف آبگیرها و رودخانه ها تغذیه می کند. اما در دوران خشکسالی که آب در دسترس وی قرار ندارد، لانگ فیش در درون گل و لای خود را پنهان می کند و با بلعیدن گل و لای و دفع آن از طریق آبشش ها به اعماق زمین می رود.
نحوه زندگی ماهی بدون آب

درباره محل زندگی لانگ فیش بیشتر بدانید

ماهی های لانگ فیش تنها در آفریقا، آمریکای جنوبی و استرالیا یافت می شوند. در آفریقا معمولاً بومیان با کندن زمین در مناطقی که قبلا در آن آب جمع شده است این ماهی را از اعماق خاک بیرون کشیده و به عنوان یکی از منابع غذایی مورد استفاده قرار می دهند. این ماهی مزه ی بسیار تندی داشته و هر کسی مزه ی آن را دوست ندارد.