15 آوریل 2019
آوریل 15, 2019

آشنایی با موجودات کویری

0 Comment

آشنایی با موجودات کویری !

برای سفر به کویر باید برخی از نکات را رعایت کنید و با یک راهنما به کویر سفر کنید در کویر موجودات و حیوانات زیادی وجود دارد که به امنیت کویر کمک می کند در برخورد با موجودات کویری باید برخی از نکات را رعایت کنید از جمله حیوانات کویری شتر و عقرب و سوسمار و مار و … می باشد
آشنایی با موجودات کویری

آشنایی با جانوران و خزندگان و حشرات کویر، ویژگی مهمی است که به امنیت در کویر کمک شایانی می نماید.در برخورد با موجودات کویری ذکر نکاتی قابل توجه است:

الف- شتر : معمولا هنگام عصر بسوی آب حرکت می کند و با تعقیب آنها می توان به آب رسید!
موجودات کویری
شتر از حیوانات کویری می باشد

ب- عقرب: آشنایی با خصوصیات این جانور مانند اینکه چه مواقعی از سال در خواب زمستانی است و یا اینکه در چه اوقاتی از روز و شب احتمال وجود عقرب کم است (یا اینکه با توجه به درجه حرارت، مثلا در آذر ماه میتوان تشخیص داد که احتمال وجود آن هست یا نه؟)همچین نحوه عمل و کمکهای اولیه در هنگام عقرب گزیدگی . و نیز آگاهی به این نکته که در کویر بعضی نقاط هستند که اصلا عقرب در آن یافت نمیشود(مانند محلی نزدیک ارغوانی آران ، که حتی در شب میتوانید با آسودگی خاطر روی ماسه های آنجا استراحت کنید!
موجودات کویری
عقرب از موجودات کویری می باشد

ج- سوسمارها: خطرناکترین آنها بزمجه است که در کویر مناطقی هست که احتمال یافت شدن آنها زیاد است ( مثلا در کویر آران و بیرگل ناحیه ای به طول و عرض ۶ کیلومتر هست که در آن بزمجه زیاد یافت میشود).

د- مار : آشنایی با انواع سمی و غیر سمی مارهای کویر و کمکهای اولیه در هنگام مارگزیدگی.

ه- سایر جانوران : آشنایی با زیستگاه انواع سوسک، مارمولک ، روباه ، خرگوش ، موش و همچنین حیواناتی نظیر کل ، بز ، میش ، آهو ، جیبر و..
موجودات کویری
برخی از گیاهان در مناطق خاصی می رویند
آشنایی با انواع گیاهان کویر

الف- برخی از گیاهان در مناطق خاصی می رویندو از طریق نوع گیاه میتوان نوع آب (شور ، تلخ ، شیرین و… ) در آن منطقه را تشخیص داد.ب- ریشه بعضی گیاهان بسیار پرآب است که در هنگام نیاز و با روشهای خاص میتوان از آن استفاده کرد.ج- آتش چوب بعضی از گیاهان بسیار پرحرارت و عالی استد- از ساقه برخی گیاهان در مواقع بحرانی به عنوان غذا میتوان استفاده کرد.ه- بعضی گیاهان برخلاف ظاهر زیبایشان سمی هستند!

بیشتر بدانید: تجهیزات لازم در سفر به کویر

آب: یکی از مهمترین نکات سفر به کویر این است که با خود به اندازه کافی آب داشته باشید. معمولا به طور سر انگشتی می توان گفت که هر نفر باید ۴ لیتر در روز آب داشته باشد.

لباس مناسب: در سفر به کویر سعی کنید که لباس بدون جیب و درزهای اضافه و ترجیحا آستین دار داشته باشید، مخصوصا اگر به سمت رمل های شنی خواهید رفت. وقتی به تپه های شنی می روید، حتما دلتان می خواهد که کلی در آن ها بازی کنید و اگر لباستان مناسب نباشد، تا مدت ها بعد از برگشتن از سفر، در درزهای آن شن پیدا خواهید کرد. نکته مهم دیگر این است که حتما باید با خودتان لباس گرم داشته باشید. تفاوت دمای شب و روز در کویر بسیار زیاد است و این که با خود بگویید کویر گرم است، اصلا درست نیست. حتما و حتما لباس گرم با خود به همراه داشته باشید حتی اگر سفرتان یک روزه است (زیرا امکان دارد که به خاطر یک مسئله پیش بینی نشده، مجبور شوید که شب را در کویر بمانید).
تجهیزات لازم برای سفر به کویر

کوله مناسب: نسبت به تعداد روز سفر، کوله یک روزه یا چند روزه داشته باشید. در کوله بهتر است لباس هایتان را به صورت لوله شده بگذارید تا فضای کمتری اشغال کند.

قطب نما، نقشه یا جی پی اس: حتی اگر خیلی به خود در رابطه با مسیر مطمئن هستید، اما این لوازم حتما باید در سفر به کویر همراهتان باشد تا اگر راه را گم کردید، مسیر را پیدا کنید.

غذا و خوراکی: راه رفتن در تپه شنی ها شما را بسیار خسته خواهد کرد. شما علاوه بر اینکه باید یک ناهار مقوی به همراه داشته باشید، باید خوراکی های مقوی نیز با خود به کویر بیاورید. مثلا می توانید از شکلات بارها، بادام زمینی یا به طور کلی آجیل، ورقه های نازک گوشت نمک زده شده و … استفاده کنید.

دستمال گردن (اسکارف) و عینک: حتما با مفهوم طوفان شن آشنا هستید، پس یکی از لوازمی که باید همراه داشته باشید اسکارف است که اگر طوفانی ناگهانی پیش آمد، توسط آن بینی و دهان خود را بپوشانید. از عینک نیز برای محافظت از چشم ها استفاده کنید.

چراغ قوه، کیسه خواب و چادر: اگر قرار است شب را در خود کویر بگذرانید، بدون این لوازم باید از این کار پرهیز کنید. وقتی چادر خود را برپا می کنید سعی کنید که به هیچ وجه در آن را باز نگذارید تا هیچ جانوری نتواند به داخل آن برود.