15 آوریل 2019
آوریل 15, 2019

ارتودنسی اطفال

0 Comment

ارتودنسی اطفال

از سن ۷ _ ۶ سالگی می توان پیشگیری از ارتودنسی را آغاز کرد، زیرا دندان ها و فک در این سن در حال رشد هستند و مشکلاتی مثل فشردگی دندان ها را بهتر می توان درمان کرد. برای درمان تمامی مشکلات دندانی کودکان نمی توان زود اقدام کرد اما در بسیاری از مواقع ارتودنسی اطفال می تواند در آینده از بسیاری از هزینه ها جلوگیری کند. ( دندانپزشکی کودکان )

ارتودنسی اطفال
مزایای ارتودنسی زود هنگام :

ارتودنسی زودهنگام این مزیت را دارد که فک در حال رشد است. ارتودنسی زود هنگام زمانی مفید است که قوس دندانی و فک در وضعیت خوبی نباشند.

ارتودنسی با پلاک متحرک و بریس های کاربردی می تواند این مشکلات را برطرف کند.

بریس ها برای کودکان در سال های اخیر تغییرات زیادی کرده به گونه ای که تکنولوژی آن ها بسیار راحت تر و جذاب تر از بریس های قدیمی شده است.
روند درمان ارتودنسی :

چگونگی انجام ارتودنسی به نوع درمان وابسته است.

در جلسه ی اول عکس هایی برای قبل و بعد گرفته و رادیوگرافی انجام می شود.

قالب گیری در جلسه ی اول انجام می شود و پس از پرداخت هزینه ارتودنسی دندان ، از بریس با کش یا بدون کش استفاده خواهد شد. از پلاک های مخصوص گاهی برای مدتی استفاده می شود.
عادت کردن به ارتودنسی :

پلاک های امروزی بسیار راحت تر از قدیمی ها است و بهتر می توان با آن کنار آمد. این پلاک ها زیاد جلب توجه نمی کنند.

با وجود این شرایط عادت کردن به آن ها نیاز به زمان دارد.

بعد از خوردن غذا، مقداری از غذا دور براکت ها وسیم ها باقی می ماند که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان الزامی است و برای روز های اول مقداری زمان بر است.

پس از هر بار تنظیم بریس ها ممکن است مقداری احساس درد کنید که با مسکن هایی مثل ایبوپروفن یا آسپرین این درد بر طرف می شود.

استفاده از سیم های سبک تر می تواند درد را در طول درمان کاهش دهد.
انواع ارتودنسی :

بریس های فلزی : این بریس ها قدیمی هستند و در آن از استیل ضد زنگ استفاده شده است که تا به امروز کاربرد بسیاری داشته است. این بریس ها میله های فلزی دارند که دور دندان های آسیا قرار می گیرند، براکت های فلزی کوچک تر نیز با سیمان به سطح دندان های جلویی چسبانده می شود.

سیم فلزی باریک و مارپیچی بین براکت ها قرار می گیرد تا دندان ها را به سمت موقعیت صحیح هدایت کند.

بریس های سرامیکی : بریس های سرامیکی همانند رنگ دندان ها هستند و نسبت به بریس های قدیمی کمتر جلب توجه می کنند.

اجزای تشکیل دهنده ی بریس های قدیمی و بریس های جدید همانند هم هستند با این تفاوت که براکت های جلوی دندان ها از ماده ی سرامیکی شفافی هستند که رنگ آن ها همانند رنگ دندان ها می باشد.

این روش مورد علاقه ی بسیاری از بزرگسالان و افراد معروف است زیرا این بریس ها فقط در زمانی دیده می شوند که از فاصله ی نزدیک به آن ها دقت شود.

بریس های نامرئی زبانی : هرچند بریس های سرامیکی قابل دیدن نیستند اما روش سیم کشی دیگری وجود دارد که بریس های ثابت را نامرئی می کند.

به این بریس های نامرئی ، بریس های زبانی یا لینگوال گفته می شود که در پشت دندان و سمت زبان قرار می گیرند.

این بریس همانند دیگر بریس ها کار می کنند اما با وجودی که از فلز ساخته شده اند ، به دلیل مخفی شدن آن ها در پشت دندان ها، قابل مشاهده نیستند.