امن ترین هواپیماهای مسافربری جهان کدامند

امنیت مسافران در طول سفرهای هوایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین آنان، ویژگی های فنی و مهندسی هواپیمایی است که شما با خرید بلیط هواپیما، شانس سوار شدن بر آن را به دست آورده اید. البته مهارت خلبان و شرایطی که برای او پیش می آید نیز در امنیت هواپیما تاثیرگذار است. به هر حال به تازگی، امن ترین هواپیماهایی که در حال حاضر از طرف ایرلاین های مختلف پرواز می کنند و مسافران توانایی خرید بلیط هواپیمایشان را دارند، معرفی شده و به همین خاطر ما می خواهیم تا در این مقاله آن ها را به شما معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

هواپیمای ایرباس A320
شرکت هواپیمایی ایرباس، یکی از بزرگان صنعت هواپیماسازی است و برای سالیان سال بهترین هواپیماهای جهان را تولید کرده. یکی از این هواپیماها که چه در زمان خرید تور مسافرتی و یا بلیط هواپیما می توانید از آن برای سفرهای هوایی استفاده نمایید، ایرباس A320 است. این هواپیما در حدود ۳۲ سال است که در مدل های مختلف تولید می شود و بین ایرلاین های بزرگ محبوب است. آمار و ارقام به ما می گویند که در طول مدتی که این هواپیما تولید شده، ۳ هزار و ۶۰۰ فروند از آن در سرتاسر جهان فعال است که از این تعداد تنها ۸ مورد از آن ها دچار سانحه آن هم به دلایل گوناگون شده اند. با استناد به همین گزارش می توان گفت که ایرباس A320 یکی از امن ترین هواپیماهای جهان است.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷
هواپیمای امن دیگری که می خواهیم به شما معرفی کنیم، هواپیمای بوئینگ سری ۷۳۷ است که در بین سال های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۰ تولید شده است ولی هنوز هم توسط ایرلاین های مختلف در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بوئینگ ۷۳۷ که از موتور CFM بهره می برد، با استناد بر اتفاقات تاریخی ۱۲ سال از آخرین حادثه ای که با حضور این هواپیما رخ داده می گذرد. با توجه به این که دیگر اتفاقی برای این هواپیما رخ نداده، به نظر می رسد که هواپیما بوئینگ ۷۳۷ یکی از ایمن ترین هواپیماهای فعال در حال حاضر در جهان است.

هواپیمای ایرباس A330
باز هم به سراغ یکی از دیگر تولیدات شرکت ایرباس یعنی هواپیمای ایرباس A330 می رویم. در حال حاضر، ۵۷۷ فروند از این هواپیما که تولیدش هنوز هم ادامه دارد، فعالیت می کند و پس از گذشت نزدیک به ۲۷ سال از تولیدش، تنها سانحه ای که برای این هواپیما رخ داد؛ همین اواخر و در رودوژانیرو بوده است. آمار جالب و چشمگیر دیگری که درباره این هواپیما وجود دارد این است که تا سال ۲۰۰۸، هیچ حادثه ای برای هیچ کدام از هواپیماهای مدل ایرباس A330 اتفاق نیفتاد بوده و این هواپیما در صدر لیست امن ترین هواپیماهای جهان قرار گرفته بوده است.

از آن جا که ایرباس A330 هواپیمایی محبوب برای ایرلاین های مختلف است به نظر می رسد که مسافرین زیادی شانس خرید بلیط هواپیما A330 از ایرلاین های خارجی مختلف را توسط شرکت های مسافرتی و خدمات گردشگری را داشته اند و علاوه بر امنیت سفر، از مزایایی همچون پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمامی روزهای هفته و حتی در ایام تعطیل نیز بهره مند شوید.

امن ترین هواپیماهای مسافربری جهان
امن ترین هواپیماهای مسافربری جهان

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷
یکی از امن ترین هواپیماهای جهان در حال حاضر، هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ است. این هواپیما که یکی از تولیدات بسیار معروف شرکت بوئینگ هم هست، تا به حال هیچ حادثه مرگباری در طی ۱۹ میلیون ساعت پروازی خود نداشته است و از آن معمولا به عنوان ایمن ترین هواپیمای حال حاضر در سراسر جهان یاد می شود. به طور مثال یکی از بدترین حوادثی که برای این هواپیما اتفاق افتاده، اتفاقی بوده که در هنگام فرود هواپیمای بریتیش ایرویز در فرودگاه هیترو شهر لندن اتفاق افتاده و علتش هم کار نکردن مبدل های حرارتی به خاطر تشکیل بلورهای یخی در اثر برودت هوا بود، این حادثه هیچ تلفات جانی در پی نداشت.

هواپیما ایرباس A340
یکی از ایمن ترین هواپیماهایی که در حال حاضر در جهان وجود دارد، هواپیمای ایرباس A340 است. در حال حاضر از این مدل هواپیما، ۳۴۱ فروند هواپیمای فعال در آسمان های سراسر دنیا وجود دارد که با مجموع ۱۳ میلیون ساعت پروازی، تا به حال حادثه ای که منجر به مرگ مسافری شود برای آن اتفاق نیفتاده است.

این هواپیما بسیار پیشرفته است و آمار چشم گیری در تمامی زمینه ها از خود به جای گذاشته اما بیشتر ایرلاین ها تمایل دارند تا با اتخاذ شیوه های مقتصدانه، از مدل های شبیه به این هواپیما همچون بوئینگ ۷۷۷ استفاده نمایند. آخرین باری که برای این هواپیما حادثه ای اتفاق افتاد در تورنتو کانادا در سال ۲۰۰۵ بود که به علت طوفانی بودن هوا، این هواپیما دچار مشکل شد و متاسفانه هر ۴۳ مسافری که بلیط هواپیما ایرفرانس با هواپیما ایرباس A340 را خریده بودند، دچار مجروحیت شدند.

هواپیما بوئینگ ۷۵۷
با این که ۱۵ سال است که از ساخت آخرین سری هواپیما بوئینگ ۷۵۷ می گذرد اما با این حال، ۹۷۳ فروند از این هواپیما در سراسر جهان به عنوان یکی از امن ترین هواپیماهای جهان در حال فعالیت است. بوئینگ ۷۵۷ هواپیمایی محبوب است و در طول ۳۶ سالی که از فعالیتش می گذرد تنها ۵ سانحه داشته که منجر به مرگ مسافرینش شده است.

در این مطلب برخی از امن ترین هواپیماهای موجود در جهان را که با خرید بلیط هواپیما می توانید سوار آن ها شوید را به شما معرفی نمودیم. هر کجای دنیا که هستید، پیشنهاد ما این است که بلیط هواپیما، تور مسافرتی و یا حتی رزرو هتل را توسط شرکت خدمات گردشگری و مسافرتی معتبری انجام دهید.