26 ژانویه 2020
ژانویه 26, 2020

ترمیم شکاف لب و کام

0 Comment

ترمیم شکاف لب و کام

ترمیم شکاف لب و کام : شکاف لب و کام در حقیقت یکی از انواع اختلالات مادرزادی است که شیوع گسترده ای دارد ، این عارضه مادرزادی منجر به ایجاد یک شکاف غیرطبیعی در سقف دهان ( شکاف کام ) یا بسته نشدن کامل لب فوقانی یا پارگی آن شده و این اتفاق سبب ایجاد نقص در فرم ظاهری لب بالایی ( لب شکری ) می گردد. ( جراح پلاستیک )

اختلال شکاف لب و کام علاوه بر تاثیر سوئی که بر زیبایی چهره می گذارد موجب اشکال در تکلم ، بلع غذا ، اختلال شنوایی و مشکلات فک و دندان نیز می شود که با انجام درمان به هنگام می توان از بروز تمامی این موارد جلوگیری به عمل آورد ؛ ترمیم شکاف لب و کام از طریق درمان های ارتودنسی و جراحی ترمیم شکاف لب و کام ، امکان پذیر است.

علل ایجاد شکاف لب و کام :

در ابتدا ذکر این نکته حائز اهمیت است که در حالت طبیعی می بایست طی هفته ششم بارداری ، اجزای مختلف لب فوقانی در کنار یکدیگر واقع شوند تا بدین ترتیب لب فوقانی تشیل شود ، چنانچه این فرآیند به درستی صورت نپذیرد ؛ کودک را با اختلال شکاف لب مواجه خواهد کرد.

کام نیز در پایان سه ماهگی اول بارداری می بایست به شکل کامل تشکیل گردد ، در صورتی که این اتفاق به خوبی انجام نگیرد ؛ کودک دچار عارضه شکاف کام خواهد شد.

به طور کلی عوامل وراثتی و برخی عوامل محیطی می توانند منجر به بروز شکاف لب و کام شوند.

در رابطه با عوامل محیطی باید اشاره نمود که یکسری از عوامل محیطی همچون برخی بیماری ها در دوران بارداری ، مصرف بعضی داروها طی این دوران ، کمبود اسید فولیک و نیز مصرف الکل و سیگار در دوران حاملگی ؛ می توانند سبب بروز شکاف لب و کام شوند.

انواع شکاف لب و کام :

شکاف لب و کام به ۳ شکل وجود دارد :

تنها لب شکاف دارد.
فقط کام شکاف دارد.
هم لب و هم کام شکاف دارند.

لازم به ذکر است که شکاف لب ممکن است به صورت یک طرفه یا دوطرفه باشد ؛ همچنین شکاف لب احتمال دارد بسیار جزئی بوده و تنها به شکل یک فرورفتگی باشد یا این که امکان دارد وسیع بوده و از لب تا حفره بینی امتداد یابد و تا کام سخت یا حتی در برخی موارد تا کام نرم گسترش پیدا کند.

جراحی شکاف لب و کام :

برای ترمیم شکاف لب و کام باید بلافاصله پس از تولد کودک اقدام به درمان نمود.

روش جراحی لازم برای هر بیمار مبتلا به شکاف لب و کام ؛ بسته به نوع و شدت ناهنجاری ، متفاوت خواهد بود. بنابراین درمان این عارضه بر اساس نیازهای پزشکی هر بیمار تنظیم می شود.

جراحی بستن شکاف کام باید پیش از یک سالگی صورت گرفته و جراحی ترمیم شکاف لب نیز می بایست در هفته دهم زایمان ، انجام گیرد.