10 مارس 2020
مارس 10, 2020

جراحی آندوسکوپی سینوس

0 Comment

جراحی آندوسکوپی سینوس

( دکتر نگین نجمی ) طی جراحی آندوسکوپی سینوس هیچ گونه برش و شکافی بر روی پوست بیمار رخ نداده و درمان سینوزیت با کمک دستگاه آندوسکوپ انجام می پذیرد.جراحی آندوسکوپی سینوس یکی از رایج ترین روش های درمانی بیماری های التهابی و عفونی سینوس ها می باشد که تحت بی حسی موضعی انجام شده و نیاز به بستری ندارد از این رو بیماران از این روش درمانی بسیار رضایت دارند ، از دیگر فواید این روش می توانیم به مواردی هم چون عدم نیاز به ایجاد برش ، درد اندک و غیره اشاره کنیم.

شاید بهتر باشد قبل از هرچیز توضیح کوتاهی از سینوس و بیماری سینوزیت – به منظور درک بهتر مطلب – داشته باشیم.

سینوس و سینوزیت چیست؟

ساختار صورت انسان به گونه ای است که در اطراف بینی ، روی پیشانی و بین چشم ها حفره هایی وجود دارد که داخل آن ها یک لایه بافت مخاطی و نرم قرار گرفته است. این مخاط به صورت عادی و طبیعی ترشحاتی دارند که از طریق کانال های ارتباطی بین سینوس ها و بینی ، از راه بینی و حلق خارج می گردند. هنگامی که به هر علتی بافت غشایی درون سینوس ها ملتهب شود دیگر ترشحات قادر به تخلیه نبوده و چرکی می شوند. این عدم تخلیه ترشحات و عفونی شدن آن ها را بیماری سینوزیت می گویند.

نحوه جراحی آندوسکوپی سینوس

هنگامی که بیمار دچار سینوزیت مزمن ( طولانی مدت ) می شود و از راه های دارویی ، سلامت وی حاصل نمی گردد ، به ناچار نیاز به عمل جراحی و تخلیه سینوس ها می باشد. طی این عمل ، ترشحات چرکی خارج ، تنگی دهانه سینوس برطرف ، انسداد کانال ها باز و در نهایت حفره سینوس ها ، داخل بینی و مسیر بین آن ها کاملا شستشو می شود. همچنین در صورت وجود پولیپ بینی ، آن نیز برطرف خواهد شد.

در گذشته تمامی این کارها در صورتی انجام می شد که جراح ، استخوان بیمار را شکانده و در دهان وی برشی ایجاد می نمود تا بتواند به سینوس ها و مسیرهای آن دسترسی پیدا کرده و وضعیت آن ها را ببیند. اما امروزه با پیشرفت علم و دانش پزشکی و با استفاده از وسیله ای به نام آندوسکوپ ، بدون نیاز به شکاف و با دسترسی از طریق سوراخ بینی بیمار ، این عمل جراحی به راحتی انجام شده و میزان خونریزی ، تورم و کبودی آن بسیار کم و ناچیز می باشد.

روش کار به این صورت است که متخصص آندوسکوپی سینوس دستگاه آندوسکوپ را وارد سوراخ های بینی نموده و به کمک لنز موجود بر روی آن فضای داخل بینی و شرایط حفره های سینوس را بر روی مانیتور مشاهده می کند. سپس به تخلیه و درمان آن می پردازد.

قابل ذکر است که دستگاه آندوسکوپی سینوس می تواند هم به جهت تشخیص و هم درمان مورد استفاده قرار بگیرد.

توصیه می شود برای درمان سینوزیت خود نزد بهترین جراح آندوسکوپی سینوس رفته و درمان خود را آغاز نمایید. چرا که جراحی آندوسکوپیک سینوس موجب باز شدن راه تنفس و بهبود حس بویایی فرد شده و کیفیت زندگی وی را بالا می برد.

هزینه ی عمل جراحی سینوزیت

برای اطلاع از هزینه تخلیه سینوس ها و انجام عمل جراحی اندوسکوپی سینوس باید به مطب پزشک معالج مدنظر خود رفته و پس از ویزیت نسبت به هزینه دقیق آگاهی یابید.