05 اکتبر 2019
اکتبر 5, 2019

جراحی دیسک گردن

0 Comment

جراحی دیسک گردن

جراحی دیسک گردن : در میان ۷ استخوان تشکیل دهنده گردن یکسری دیسک قرار دارد که موجب حرکات آزادانه ستون فقرات می شوند. گاهی اوقات در بازوها، دست ها، شانه یا گردن اشخاص، مشکلاتی بروز می کند که افراد برای تشخیص علت این عوارض باید اقدام به مراجعه به متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات نموده و تحت درمان قرار گیرند. ( جراح مغز و اعصاب )

درد ناحیه گردن ممکن است در اثر علل مختلفی مثل ورم مفاصل، انحطاط دیسک و تنگی کانال نخاعی ایجاد شود، البته باید گفت که در برخی از موارد نادر، مننژیت یا سرطان نیز موجب بروز درد گردن می شوند.

بیماری دیسک گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص این بیماری و اتخاذ بهترین روش درمان برای آن توسط جراح متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات و با تجویز موارد زیر صورت می گیرد:

میلوگرام یا نخاع نگاری
تصویربرداری های رزونانس مغناطیسی یا MRI
سی تی اسکن
تصاویر x-ray دینامیک یا ساده
تست الکترومایگرام EMG/NCS

نحوه درمان دیسک گردن

روش درمان به توجه به شدت آن تعیین می شود به طوریکه برای بیمارانی با دیسک گردن خفیف همچون  بیماران مبتلا به فتق گردن ، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ابتدا از روش های درمانی خفیف مثل دارو، کشش گردن، فیزیوتراپی و غیره بهره گرفته و از روش جراحی گردن تنها در صورت عدم بهبود بیمار و مشاهده علائم عصبی پیشرونده در پاها و بازوها استفاده می نماید.

انواع روش های جراحی دیسک گردن

روش های مختلفی برای عمل دیسک گردن وجود دارد که انتخاب این روش ها به ترجیح بیمار بستگی نداشته و فقط بر اساس یافته های به دست آمده از روش تصویربرداری، شدت بیماری و در نهایت با صلاحدید پزشک انجام می شود.

روش قدامی و روش خلفی دو روش جراحی گردن هستند که در ادامه به توضیح یکی از انواع این روش ها خواهیم پرداخت.

دیسککتومی قدامی گردن :

در این روش به منظور تقویت ستون فقرات گردنی از ابزارهای مختلفی همچون پیچ و صفحه که همه این ابزارها نوعی پروتز می باشند استفاده می شود. از میزان درد موجود در ناحیه گردن و به خصوص درد اندام های فوقانی ، بعد از انجام جراحی و خارج کردن دیسک بیرون زده و برداشتن فشار از روی نخع و ریشه های آن کم خواهد شد.

از روش دیسککتومی قدامی گردن برای کاهش فشاری که بر طناب نخاعی یا روی یک یا چندین رشته عصبی قرار دارد بهره گرفته می شود و در این روش جراح متخصص یک برش با ابعاد کوچک برای دسترسی به ستون فقرات گردن در جلو یا همان قدام گردن ایجاد می نماید.

اگر قرار به برداشتن فقط یک دیسک باشد، برش مورد نیاز به صورت افقی و بر روی چین هایی که به طور طبیعی بر روی پوست قرار دارند ایجاد شده و اگر نیاز به جراحی دیسک گردن در ابعاد وسیع باشد، برش باید طولانی تر و مورب باشد.

بعد از جداشدن بافت های گردن از یکدیگر، جراح متخصص اقدام به برداشتن زوائد استخوانی غیرطبیعی و دیسک بین مهره ای نموده و فضای باقی مانده به وسیله پروتز یا یک تکه استخوان و از طریق فیوژن ستون فقرات پر می گردد، بعد از گذشت مدتی از انجام جراحی دیسک گردن ، مهره ها به یکدیگر جوش خواهند خورد.

کورپکتوی قدامی گردن

میکرودیسکتومی خلفی

لامینکتومی خلفی گردن

باید بگوییم که برای درمان برخی از بیماران، به دلیل اینکه تنگی و دیسک های بیرون زده زیاد و متعدد هستند از هر دو روش جراحی از خلف و قدام کمک گرفته می شود.