07 مارس 2020
مارس 7, 2020

جراحی زیبایی بینی

0 Comment

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی : در گذشته افراد کمی به جراحی های زیبایی تن می دادند و بسیاری آن را نوعی دخالت در خلقت آدمی تصور می کردند اما امروزه این اعمال جراحی از لحاظ اجتماعی پذیرفته شده و به شاخه ای از دانش پزشکی نیز تبدیل گردیده که از نظر مردم مورد احترام بوده و از لحاظ علمی نیز پایه و اساس محکمی دارد. همچنان که تکنیک های جراحی پیشرفت کرده اند، کیفیت نتایج اعمال جراحی زیبایی نیز تا حد بسیار زیادی افزایش یافته است. ( جراح بینی بندر عباس )

راینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یا پلاستیک بینی عملی است که با هدف تغییر شکل خارجی بینی به منظور زیبایی یا جوان تر شدن همراه با حفظ عملکرد بینی انجام می شود. این جراحی بسیار ظریف و تکنیکی بوده و آمیزه ای از علم، هنر و تجربه می باشد. سابقه عمل زیبایی بینی به ۳۰۰۰ سال قبل بر می گردد اما از حدود ۱۵۰ سال پیش تاکنون با شناخت بیشتر از آناتومی و عملکرد بینی و بالنتیجه بهبود روش های جراحی ، نتایج رضایت بخش تری از این عمل گرفته شده، به طوریکه از چند دهه پیش این جراحی مورد قبول اکثریت مردم دنیا واقع گشته است.

عوارض احتمالی جراحی زیبایی بینی :
جراحی پلاستیک بینی به مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد. وقتی جراحی توسط جراح بینی با تجربه و ماهر همراه با رعایت نکات و دستورات، توسط بیمار انجام شود، این جراحی می تواند بدون عارضه یا با عوارض جزئی همراه باشد. عوارض ممکن است در ارتباط با عملکرد بینی مثل چسبندگی در داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه راه تنفسی باشد یا عوارضی که در ظاهر بینی، خود را نشان می دهد.

این عوارض عمدتا از برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی به وجود می آید مانند کوچک شدن بیش از حد بینی ، از هر دو مورد عمل جراحی یک بیمار ممکن است نیاز به جراحی مجدد ( رتوش بینی ) پیدا کند. جراحی فوق یک جراحی کوچک بوده و نگرانی در پی نخواهد داشت و در اکثر موارد با پیشنهاد پزشک و انتخاب بیمار می باشد. برای انجام رتوش لازمست حداقل ۶ ماه از عمل اولیه گذشته باشد.

جراحی بینی می تواند باعث تغییراتی در حس بویایی شود که خوشبختانه تمامی بیماران پس از چند هفته تا چند ماه، حس بویایی خود را به خوبی باز می یابند. ممکن است پس از عمل احساس بی حسی در نوک بینی ایجاد شود ( در صورتیکه روش جراحی از نوع باز باشد احتمال این عارضه بیشتر می باشد). این مشکل نیز در طی چندین ماه به تدریج کاهش خواهد یافت.

جراحی زیبایی بینیاختلالات زیبایی بینی
اختلالات زیبایی بینی به دو دسته رشدی و اکتسابی تقسیم می شوند. در حالت نخست شایع ترین آن در ایران قوز پشت بینی و نوک پهن آن است. موارد دیگر نوع رشدی شامل انحراف در تمام طول، به دلیل رشد غیر قرنیه صورت یا پیچش بینی به دلیل اختلال در رشد تیغه میانی بینی می باشد که اصلاح دو مورد آخر به طور کامل میسر نمی باشد. در نوع اکتسابی شایع ترین آن ضربه، عفونت و مشکلات جراحی های پیشین می باشد. مهم ترین عملکرد بینی ایجاد راه هوایی برای تنفس است بنابراین هنر جراح بینی ، ایجاد تعادل دو جانبه بین بیشترین حد عملکرد بینی و زیبایی آن پس از انجام جراحی می باشد.

عوامل موثر در ایجاد نتیجه بهتر، از جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر می شود :
استفاده از لیزر و آندوسکوپ : در بسیاری از جراحی های ظریف داخل بینی استفاده از لیزر موجب خونریزی کمتر خواهد شد و آندوسکوپی نیز با فراهم کردن دید عالی ، دسترسی به قسمت های عمقی تر را جهت رفع مشکلات داخلی بینی و بهبود کار سینوس ها فراهم می سازد. این دو ابزار نقش عمده ای در عمل زیبایی بینی و نتیجه آن ندارد. آنچه تعیین کننده نتیجه عمل است در دستان جراح نهفته می باشد.

شکل صورت : در صورتی که بیمار نخواهد جراحی فک انجام دهد، شکل صورت عامل مهمی در شکل بینی پس از عمل می باشد. به طوریکه در صورت های نرمال و فرورفته پشت بینی بهتر است صاف ( A و C ) و در صورت های جلو آمده ( B ) بهتر است بینی مختصری قوس دار باشد.
اندازه و شکل اولیه بینی : شکل و اندازه بینی پس از جراحی، بستگی کامل به شکل و اندازه آن قبل از عمل دارد. نمی توان بینی های بزرگ را خیلی کوچک کرد یا شکل بینی را به مقدار زیادی تغییر داد. جراحی پلاستیک بینی افزون بر ایجاد تناسب درخور بینی، ارتباط خوشایند تری را بین بینی و دیگر اجزای صورت شما برقرار می سازد. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی مجزا و مستقل در نظر گرفت.
اگرچه کوچک شدن، باریک تر شدن یا کوتاه تر شدن بینی ممکن است بینی را زیباتر نشان دهد ولی اگر بینی کوچک، هماهنگ با بقیه اجزاء صورت نباشد، علاوه بر اینکه به شما زیبایی نمی بخشد، بر زیبایی و تنفس شما، تاثیر منفی نیز خواهد داشت و در نهایت نیز به دلیل جمع نشدن پوست بر روی اسکلت جدید ایجاد شده، بینی شما بزرگ تر از قبل خواهد شد.

جراحی زیبایی بینی

تقارن بینی : در تعداد زیادی از افراد عدم تقارن دو طرفه صورت به طور معمول وجود دارد. این مسئله به دلیل اختلال در رشد اجزا صورت می باشد که به صورت بالا تر قرار گرفتن یا کوچک تر بودن یک طرفه گونه، چشم، ابرو یا فک نسبت به طرف مقابل می باشد. بینی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و این امر ممکن است قبل از جراحی مورد توجه فرد یا اطرافیان قرار نگیرد و پس از عمل به دلیل از بین رفتن عیوب بینی به عنوان غیر قرینگی ناشی از عمل جراحی تلقی شود. یکی از موارد شایع این امر انحراف بینی در تمام طول به یک سمت ( سمتی از صورت که بالا تر قرار گرفته) می باشد. در این موارد اصلاح انحراف غیر ممکن می باشد زیر باعث ایجاد غیرقرینگی واضح در ثلث تحتانی بینی می شود. باید دانست که تعداد زیادی از غیر قرینگی ها در بینی قابل اصلاح هستند و تعدادی نیز قابل اصلاح نبوده یا به صورت مختصر اصلاح می گردند.
ساختمان و ضخامت پوست بینی : پوست بینی به عنوان یک روکش بر روی آنچه جراحی می شود قرار گرفته و نقش بسیار مهمی در نتیجه جراحی دارد. بنابراین تنها قسمتی است که امکان بریدن یا برداشتن یا دخالت ساختمانی در آن وجود ندارد. کسانی که پوست نازک و ظریف دارند ( بینی های استخوانی ) بینی آن ها سریع تر شکل می گیرد ولی از معایب بارز آن دیده شدن کوچکترین نامنظمی اسکلت بینی در سطح پوست می باشد. در جراحی بینی با پوست ضخیم و بافت غضروفی ناچیز ( بینی های گوشتی )، استفاده از روش های تقویت اسکلت برای افزایش حمایت بافت های نرم بینی بسیار ضروری می باشد.
در این بینی ها بیمار نباید انتظار کوچک شدن یا ظریف شدن بینی بخصوص نوک را داشته باشد، بلکه بینی متناسب تر و هماهنگ تر با اجزاء دیگ صورت خواهد شد. بهترین نوع پوست، نوع متوسط است که بین دو نوع پوست فوق قرار می گیرد. برای تشخیص نوع پوست خود به ضخامت پره ها یا میزان غدد چربی پوست نوک بینی تان توجه کنید. هر چه غدد بیشتر باشد یا پره ها ضخیم تر باشند، پوست ضخیم تر است.

صدمات قبلی و شکستگی بینی : در بسیاری از افراد سابقه برخورد ضربه به بینی وجود دارد. این ضربه غالبا در دوران طفولیت به خصوص در بدو راه رفتن کودک اتفاق می افتد و والدین اغلب خاطره آن را فراموش می کنند. این ضربه ها می توانند سبب ایجاد تغییرات در شکل ظاهری بینی به صورت کجی استخوان ها، در رفتگی تیغه میانی بینی، رشد غیر قرینه سوراخ های بینی یا صدمه در ساختمان های پنهان بینی نظیر انحراف تیغه میانی یا هرم بینی شود.
جراحی زیبایی بینی

در این دسته افراد پس از جراحی، التیام نوج با تاخیر صورت گرفته و گاهی امکان اصلاح همه مشکلات بیمار در یک جلسه جراحی ممکن نبوده و بین اصلاح شکل ظاهری و مشکلات تنفسی بیمار، ممکن است یکی از دو قسمت کمتر اصلاح شود. لذا در بیماران با بینی کج یا انحراف شدید تیغه میانی بینی، امکان یک عمل جراحی مجدد ( رتوش بینی ) در ۶ ماه با ۱ سال بعد از جراحی اول وجود دارد و در ۱۰ درصد موارد نیز اصلاح صد در صد کجی بینی، امکان پذیر نیست. این بینی ها گرچه پس از عمل جراحی، خوش فرم تر و زیبا تر نسبت به شکل ناهنجار اولیه خواهند شد ولی بیماران باید نسبت به محدودیت های فوق الذکر مطلع بوده و توقع خود را از نتیجه جراحی منطقی نمایند.

سوراخ های بینی یا صدمه در ساختمان های پنهان بینی نظیر انحراف تیغه میانی یا هرم بینی شود. در این دسته افراد پس از جراحی ، التیام نسوج با تاخیر صورت گرفته و گاهی امکان اصلاح همه مشکلات بیمار در یک جلسه جراحی ممکن نبوده و بین اصلاح شکل ظاهری و مشکلات تنفسی بیمار، ممکن است یکی از دو قسمت کمتر اصلاح شود. لذا در بیماران با بینی کج یا انحراف شدید تیغه میانی بینی، امکان یک جراحی مجدد ( رتوش بینی ) در ۶ ماه یا ۱ سال بعد از جراحی اول وجود دارد و در ۱۰ درصد موارد نیز اصلاح صد در صد کجی بینی ، امکان پذیر نیست. این بینی های گرچه پس از عمل جراحی، خوش فرم تر و زیباتر نسبت به شکل ناهنجار اولیه خواهند شد ولی بیماران باید نسبت به محدودیت های فوق الذکر مطلع بوده و توقع خود را از نتیجه جراحی منطقی نمایند.

تناسب بینی با سایر اجزای صورت : بهتر است به خاطر بسپاریم که بینی عضوی از صورت بوده و لازم است که با سایر اجزای صورت در هماهنگی کامل باشد. ( شبیه نژاد زرد ). بینی به نحوی جراحی می شود تا پس از عمل حالت چشم ها به هم نخورده و چشم ها حالت بهتری در صورت داشته باشند لذا توصیه می شود هیچگاه بینی را به تنهایی مورد ارزیابی و قضاوت قرار ندهید، بلکه همواره در نگاه کردن به آینه با فاصله مناسب به تمام صورت توجه کنید. اگر بینی با صورت هماهنگی داشته باشد، مناسب و زیباست.
قد : در اشخاصی که قد بلند تری نسبت به اکثریت افراد جامعه دارند سوراخ های بینی بیشتر دیده می شود، لذا کوتاه یا سربالا کردن بینی در این دسته از افراد پیشنهاد نمی شود، در حالیکه در افرادی که دارای قد کوتاه هستند بینی سربالا می تواند به زیبایی آن ها بیفزاید.
سوراخ های بینی : کوچک کردن پره های بینی مشکل ترین قسمت جراحی می باشد. در اکثر افراد سوراخ های بینی قبل از جراحی غیر قرینه می باشند. افرادی که تحت عمل زیبایی بینی قرار می گیرند توقع دارند پس از عمل تمام اجزای بینی بخصوص سوراخ ها قرینه باشند.
این امر در تمام شرایط امکان پذیر نمی باشد زیرا در اکثر موارد با قرینه کردن سوراخ ها، پره های بینی از روبرو دچار غیر قرینگی می شوند و ارجح آنست که پره ها از نگاه روبرو قرینه باشند. لازمست بدانید پره های بینی را بیش از حد نمی توان جمع نمود زیرا علاوه بر اشکال در تنفس، به شما چهره ای ضعیف و مصنوعی خواهند داد که جذابیتی در بر نخواهد داشت. بهتر است بدانید میزان پهنای پره ها بستگی به پهنای چانه شما دارد.

جراحی زیبایی بینی

سن : از زمانی که بمدت یک سال سایز کفش شما تغییر نکند می توانید برای جراحی بینی خود اقدام کنید. این زمان برای خانم ها حدودا از سن ۱۵ سالگی و برای آقایان حدودا از سن ۱۷ سالگی شروع می شود. هر چه سن فرد در عمل کمتر باشد، پوست بهتر خود را جمع خواهد کرد. در افراد میانسال بدلیل افتادگی بافت های صورت از جمله بینی ، بالا بردن نوک بینی علاوه بر بهبود تنفس می تواند سن ظاهری آن ها را کمتر جلوه دهد.
ترمیمی و التیام نوج : از جمله عواملی که جراح هیچگونه دخالتی در آن ندارد ولی می تواند نتیجه جراحی را در افراد مختلف متفاوت نماید، قدرت التیام نوج است. قدرت التیام در انسان های مختلف فرق می کند. لازمست بدانید ممکن است پس از جراحی بینی شما بخصوص در ناحیه نوک بزرگتر از قبل نیز باشد. این مسئله به دلیل تورم است و به تدریج برطرف می شود.
اگر شما دارای بهترین قدرت التیام نوج نیز باشید، حداقل ۶ الی ۹ ماه و در صورتی که فاقد قدرت الیام خوب باشید، بین ۱ تا ۲ سال برای مراحل ترمیم و از بین رفتن تورم پس از جراحی بینی وقت نیاز دارید تا نتایج عمل در چهره شما به بهترین شکل خود را نشان دهد.

لذا داشتن آگاهی از این مسئله و صبر و حوصله برای دیدن نتیجه نهایی جراحی از صفات بارز فردی است که می خواهد عمل زیبایی بینی کند، بطور مثال در افراد با پوست متوسط تا ۳ ماه ۴۰-۵۰ درصد، تا ۶ ماه ۶۰-۷۰ درصد و تا یک سال ۸۰-۹۰ درصد تورم و اضافه پوست بینی برطرف می شود مگر اینکه اختلالی در پدید ترمیم وجود داشته باشد.

آلرژی بینی و رینوپلاستی : حدود ۲۰ درصد افراد مبتلا به آلرژی بینی می باشند. با انجام رینوپلاستی به مدت ۶ هفته علائم آلرژی در فرد مبتلا افزایش یا کاهش می یابد. پس از این دوران علائم آلرژی به حالت قبل از عمل برمی گردد. در تعداد کمی از افراد ممکن است علائم افزایش یافته آلرژی طولانی تر شود. در این موارد بهتر است بیمار تحت درمان دارویی قرار گیرد.
چه افرادی می توانند کاندیدای عمل جراحی زیبایی بینی باشند :
بهترین افراد برای جراحی بینی کسانی هستند که تمایل دارند ظاهر زیباتر یا جوان تر داشته باشند، نه افرادی که در آرزوی بدست آوردن چهره ای ایده آل، رویایی و یا خیالی تن به عمل داده تا به تخیلات آرمانی خود یا اطرافیانشان جامه عمل بپوشانند. به دلایل زیادی همیشه انطباق کامل آنچه در تصور خیالی بیماران است با آنچه در توانایی یک عمل جراحی می باشد امکان پذیر نیست و همواره جراحی پلاستیک در خدمت بهبود یافتن و زیباتر نشان دادن است که می تواند سبب تقویت روحیه، افزایش اعتماد به نفس و خودباوری گردد، نه در جهت عالی شدن، لذا در صورتیکه با انجام این جراحی به دنبال ایجاد فرد جدیدی در خود هستید، هرگز از انجام عمل جراحی بینی به نتیجه مورد نظر نخواهید رسید و پس از عمل مشکلات بیشتری پیدا خواهید کرد.

جراحی زیبایی بینی

فردی که تمایل به عمل جراحی زیبایی بینی دارد لازم است از استقلال فکری و شخصیت متعادلی برخوردار باشد و بهتر آن است که از جانب اطرافیان برای انجام این عمل حمایت شود. گرچه این عمل سبب افزایش زیبایی و اعتماد به نفس شما می شود، اما بسیارند افرادی که پس از عمل با وجود نتیجه رضایت بخش به دلیل مشکلات روحی-روانی، وسواس فکری یا شخصیت متزلزل و بیش از اندازه تاثیرپذیر ، از نتیجه عمل خود ناراضی می باشند. تغییرات ظاهری به نجات ازدواج در حال شکست، به دست آوردن شغل جدید، بهبود چشمگیر روابط یا رفع بیماری افسردگی و غیره کمک معجزه آسایی نمی کند. پس اگر شما انسانی ایده آل طلب، رویایی، دچار بحران های شدید روحی، هیجان های ناپایدار، وسواس فکری یا بیش از اندازه تاثیر پذیر هستید، بهتر است جراحی در شما تا کاهش موارد فوق به تعویق افتد.

در نهایت اگر شما از نظر فکری و روحی فردی سالم و متعادل ، با صبر و حوصله ، همراه و همکار با پزشکتان بوده و در تصمیمات خود ثابت قدم و منطقی هستید و انتظار تغییرات بزرگ و غیر واقعی را پس از عمل جراحی دارید و احتمال رتوش ( جراحی کوچک پس از عمل اولیه ) را پس از عمل قبول دارید، می توانید با خیال آسوده و راحت به انجام عمل جراحی زیبایی بینی اقدام نمایید.

عوارض احتمالی جراحی زیبایی بینی :
جراحی پلاستیک بینی به مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد. وقتی جراحی توسط جراح با تجربه و ماهر همراه با رعایت نکات و دستورات، توسط بیمار انجام شود، این جراحی می تواند بدون عارضه یا با عوارض جزئی همراه باشد. عوارض ممکن است در ارتباط با عملکرد بینی مثل چسبندگی در داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه راه تنفسی باشد یا عوارضی که در ظاهر بینی، خود را نشان می دهد.

این عوارض عمدتا از برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی به وجود می آید مانند کوچک شدن بیش از حد بینی ، از هر دو مورد عمل جراحی یک بیمار ممکن است نیاز به جراحی مجدد ( رتوش بینی ) پیدا کند. جراحی فوق یک جراحی کوچک بوده و نگرانی در پی نخواهد داشت و در اکثر موارد با پیشنهاد پزشک و انتخاب بیمار می باشد. برای انجام رتوش لازمست حداقل ۶ ماه از عمل اولیه گذشته باشد.

جراحی بینی می تواند باعث تغییراتی در حس بویایی شود که خوشبختانه تمامی بیماران پس از چند هفته تا چند ماه، حس بویایی خود را به خوبی باز می یابند. ممکن است پس از عمل احساس بی حسی در نوک بینی ایجاد شود ( در صورتیکه روش جراحی از نوع باز باشد احتمال این عارضه بیشتر می باشد). این مشکل نیز در طی چندین ماه به تدریج کاهش خواهد یافت.

جراحی زیبایی بینیدستورالعمل مراقبت از بینی پس از جراحی :
ابتدا به خودتان به خاطر شجاعتتان در تصمیم برای جراحی و زیبا تر شدن تبریک بگویید زیرا که دنیا از آن شجاعان است. پیشاپیش تصویر ذهنی مثبت ، مبینی بر آسانی و روانی در جراحی و به دست آوردن نتیجه ای زیبا را در ذهن خود تکرار کنید ” من عملی آسان و روان با نتیجه ای زیبا خواهم داشت “. به من به عنوان پزشکتان که می توانم با لطف پروردگار بینی زیبا تری را برایتان ایجاد کنم، اعتماد کنید.

ضمن تشکر قلبی از اعتمادتان که اینجانب را به عنوان پزشک معالج خود برگزیده اید، توجه شما را به نکاتی چند جلب می کنم. مطالعه کامل و اجرای دقیق و به موقع این نکات، عاملی مهم در بدست آوردن نتیجه ای بهتر از جراحی تان می باشد. لذا پیشاپیش از حسن توجه شما و اجرای دقیق موارد زیر تشکر می کنم. امیدوارم با همکاری شما بهترین نتیجه را از جراحی تان بگیریم.

خواهشمند است با معرفی نامه اینجانب و نتیجه آزمایش خود در ساعتی که برای شما مقرر شده در بیمارستان یا کلینیک حاضر باشید.
همراهی یک نفر برای شما الزامی و کافی می باشد.
در صورتیکه سن شما کمتر از ۱۸ سال شمسی می باشد، حضور پدر یا سرپرست قانونی شما برای دادن رضایت و برائت برای جراحی الزامی است.
لازمست برای عمل جراحی، معده شما خالی باشد از لذا ۸ ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن (حتی آب ) جدا بپرهیزید.
مدت زمان عمل جراحی ۱-۲ ساعت است که با احتساب کار تیم بیهوشی قبل از شروع و پس از عمل جراحی در اتاق ریکاوری ( بهبودی )، مجموعا ۵/۲ – ۵/۳ ساعت در اتاق عمل خواهید بود و سپس به بخش منتقل می شوید.
پس از عمل جراحی ممکن است ورم و بعضا کبودی در اطراف چشم ها، گونه ها یا لب بالا بوجود آید که امری طبیعی می باشد. این ورم و کبودی بمدت ۳ الی ۴ روز پس از عمل، هر روز بیشتر خواهد شد و پس از آن به مرور در طی ۲ تا ۳ هفته برطرف می گردد. در بعضی از بیماران به علت وسعت زیاد اقدامات جراحی در قسمت استخوانی بینی، ممکن است کبودی دور چشم بیشتر نمایان شود. حتی گاهی اوقات قسمتی از سفیدی چشم نیز دچار خون مردگی می شود. هیچکدام از موارد مذکور اهمیتی در نتیجه عمل جراحی نداشته و موقت هستند لذا هیچ دارویی را برای از بین بردن کبودی و ورم پیشنهاد نمی کنیم، فقط صبور باشید.
جراحی زیبایی بینی

کمپرس یخ را از همان ساعت نخستین پس از عمل شروع نموده و به جز مواقع خواب به مدت ۳۶-۲۴ ساعت ادامه دهید. در صورت احساس درد، کمپرس را برداشته و پس از رفع درد مجددا ادامه دهید. ( ۴ قالب کوچک یخ را در نایلکسی کوچک قرار داده و آن را با واسطه یک دستمال زیر چشم هایتان قرار دهید بطوریکه در هر طرف ۲ قالب یخ زیر چشم ها قرار گیرد. با ذوب شدن یخ ها، یخ جدید جایگزین کنید. شما می توانید از داروخانه ها ماسک های سرد کننده که بدین منظور ساخته شده را تهیه نمایید. کمپرس یخ به جلوگیری از ورم و کبودی شما کمک بسزایی می کند.
ممکن است به دلیل دستکاری بر روی تیغه میانی، داخل بینی شما پانسمان ( تامپون ) قرار گرفته باشد که ۴۸-۲۴ ساعت بعد در مطب برداشته خواهد شد. در تعدادی از موارد ورقه هایی از جنس سیلیکون به طور موقت در دو طرف تیغه بینی شما قرار داده می شود تا از چسبندگی و عود انحراف جلوگیری شود. این ورقه ها معمولا بین هفته اول تا سوم از داخل بینی بیرون آورده می شوند.
شما درد مهمی پس از عمل ندارید. گاهی به علت پانسمان داخل بینی احساس سنگینی و درد خفیف در ناحیه صورت و پیشانی وجود دارد که با مسکن های ساده مانند استامینوفن رفع می شود. از خوردن مسکن هایی مانند آسپرین قبل و بعد از عمل به مدت یک هفته و پروفن، ژلوفن، دیکلوفناک و دارو های ضد انعقاد به مدت سه روز باید خودداری شود. زیرا با کاهش انعقاد پذیری خون، تمایل به خونریزی را در شما افزایش می دهند.
انتظارات شما و اطرافیان نسبت به عمل جراحی :
پس از عمل ، شما ممکن است از فامیل و دوستان انتظار واکنش های غیر منتظره را در رابطه با جراحی تان داشته باشید. آن ها ممکن است بگویند که تفاوت زیادی را در بینی شما نسبت به قبل از جراحی نمی بینند یا با بی تفاوتی به نتیجه عمل شما نگاه کنند یا صحبت هایی که با شما قبل از عمل بعنوان محدودیت های جراحی برای شما در نظرگرفته شده را ندانند و شروع به انتقاد از جراحی کنند.

اگر این اتفاق افتاد، به یاد آورید که بدلیل چه اشکالاتی در بینی تان، شما مبادرت به جراحی کرده اید و اگر آن اشکالات برطرف شده، بدانید عمل شما موفقیت آمیز بوده و شما زیباتر شده اید، لذا آرام باشید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. بدانید در بعضی موارد انتقاد اطرافیان می تواند به دلیل غرض ورزی با شما باشد. زیبایی بینی از نظر پزشکی و هنری تعریف خاصی دارد لذا تحت تاثیر گفته های غیر تخصصی دیگران قرار نگیرید و آرامش خود را حفظ کنید.