15 آوریل 2019
آوریل 15, 2019

حفظ طبیعت و محیط زیست در سفر

0 Comment

حفظ طبیعت و محیط زیست در سفر

سفر کردن برای هر فردی در زندگی لازم است و فواید فراوانی دارد با سفر کردن روحیه افراد چند برابر زیادتر می شود و از استرس و اضطراب دور می شوید اما در سفر کردن باید برخی از نکات را رعایت کنید تا از سفرتان لذت ببرید.

در سفر مهمترین چیزی که باید رعایت کنید این است که طبیعت و محیط زیست را حفظ کنید و زباله ها را در طبیعت رها نکنید و به نزدیک ترین مکانی که سطل زباله دارد برسانید و به رفتارهایتان زیاد دقت کنید و از صدای طبیعت لدت ببرید
حفظ محیط زیست در سفر

حفظ طبیعت و محیط زیست در سفر نکات مهم در حفظ طبیعت و محیط زیست – وظیفه و مسئولیتی همگانی، طبیعت نباید تاوان کم‌کاری ارگان‌ها یا ضعف رفتار شخصی گردشگر را بدهد « رها کردن زباله در طبیعت، بی‌توجهی ما را به محیط زیست می‌رساند » وظیفه و مسئولیتی همگانی، طبیعت نباید تاوان کم‌کاری ارگان‌ها یا ضعف رفتار شخصی گردشگر را بدهد. لذا خواهشمندم در رفتار خود دقت و به نکات زیر توجه کنیم: – در سفرهای خود از مواد، وسایل و مواد غذایی استفاده کنید که کمترین زباله را تولید کند. – تا جای ممکن زباله‌های خود را تا شهر و به نزدیک‌ترین سطل زباله حمل کنید. می‌توانیم با کمترین هزینه (همراه داشتن کیسه‌ی زباله) زباله‌های خود را جمع‌آوری کنیم و به نزدیکترین سطل زباله در مسیر برسانیم.
محیط زیست در سفر
زباله‌های خود را تا شهر و به نزدیک‌ترین سطل زباله حمل کنید

– زباله‌های تر خود را با فکر برگشت‌پذیر بودن به طبیعت و قابل بازیافت بودن آن، در طبیعت رها نکنید، چهره‌ی زیبای طبیعت را برهم نزنیم. – سعی کنید همان‌گونه که به طبیعت وارد می‌شوید به همان‌صورت طبیعت را ترک کنید، به آن معنی که افراد بعدی فکر کنند، کسی به آنجا راه نیافته است. – در صورتی که زباله‌ای در طبیعت می‌بینید، خود را مسؤول بدانید و آن را بردارید و در کیسه‌ی زباله قرار دهید. ” فرهنگ‌سازی کنید ”
محیط زیست در سفر
همان‌گونه که به طبیعت وارد می‌شوید به همان‌صورت طبیعت را ترک کنید
نکاتی درباره حفظ محیط زیست در سفر

– در طبیعت از صدای طبیعت (صدای پرندگان و جانوران، رودخانه و برگ‌ها) لذت ببرید و از سر و صدا و بلند کردن صدای موزیک بپرهیزید، چرا که باعث اختلال در حیات وحش منطقه می‌شود. – خواهشمندیم خاطرات خود را با برداشتن عکس از جاذبه‌ها به ثبت برسانید و از برداشت هرگونه نمونه‌ی جانوری و گیاهی و زمین‌شناختی، رسوبات و فسیل‌های دریایی بپرهیزید، چراکه برداشت هر تکه از آن، چرخه‌ی اکوسیستم را برهم می‌زند. – در صورتی که با افرادی مواجه می‌شوید که از عناصر طبیعت برای درآمدزایی استفاده می‌کنند، آن‌ها را با خرید خود حمایت نکنید. – در رفت‌وآمدهای خود به طبیعت سعی کنید از مسیرهایی تردد کنید که کمترین خسارت و کمترین فرسایش را به طبیعت بزند.

– برای سفر و برنامه‌ی خود مسؤولیت‌پذیر باشید و کمی درباره‌ی منطقه‌ی مورد هدف مطالعه کنید و با آداب و رسوم و فرهنگ افراد منطقه آشنا شوید به اعتقادات و فرهنگ مردم بومی منطقه‌ی احترام بگذارید. – با محیط بانان در مناطق محیط زیست و مسؤولان گردشگری در سایت‌های مورد هدف همکاری کنید. – در مسیرهایی که با عشایر و خانواده‌های کوچنده (عشایر) مواجه می‌شوید، بدون هماهنگی به چادرهای آن‌ها وارد نشوید و عکاسی نکنید، چراکه چادرهای آن‌ها مانند خانه‌های ماست.
محیط زیست در سفر
برای سفر و برنامه‌ی خود مسؤولیت‌پذیر باشید

– برای رسیدن به اهداف زیست‌محیطی پیشنهاد می‌کنم، علاوه بر داشتن احساس مسؤولیت، ابزارهایی مانند کیسه‌ی زباله، دوربین چشمی و عکاسی برای تماشای طبیعت و ثبت خاطرات، کتاب راهنما، نقشه‌ی منطقه و لباس مناسب و همرنگ با طبیعت همراه داشته باشید. طبیعت در سفر میزبان شماست، سعی کنیم به‌عنوان گردشگر برای میزبان، مهمان خوبی باشیم و به حقوق میزبان احترام بگذاریم. به یاد داشته باشیم، بهترین عبادت برای پروردگار، استفاده صحیح از نعمت‌هاست. با مسؤولیت‌پذیری و احساس مسؤولیت می‌توان از طبیعت بهتر استفاده کرد.
محیط زیست در سفر
طبیعت در سفر میزبان شماست
فواید مهم سفر کردن

بیشتر بدانید: فواید سفر کردن

آرامش ذهنی همه ما در زندگی روزمره مدام با انواع و اقسام استرس ها و تنش ها مواجه هستیم و همه این عوامل باعث خستگی و فرسودگی ذهنی می شود. اما اگر چند روزی به خود مرخصی بدهید و به سفر بروید تازه متوجه ارزش و اهمیت داشته ها و آدم های دور و برتان می شوید و آرامش و رضایتی لذتبخش را تجربه خواهید کرد. به قول معروف «تا چیزی را از دست ندهید قدر آن را نخواهید دانست!» به این ترتیب یکی از بهترین فواید سفر کردن آرامش ذهنی و خلاقیتی است که به ما می دهد و به ما انرژی لازم برای ادامه زندگی را می دهد.

خلاقیت بیشتر زندیگ روزمره به مرور خلاقیت و نوآوری ما را کاهش می دهد و ما را اسیر روزمرگی می کند. اما به محض این که از دایره امن زندگی روزمره بیرون می آیید ذهن خلاق تر می شود؛ چرا که در موقعیتی جدید و ناآشنا قرار گرفته و مدام باید برای هر لحظه و موقعیت تصمیم گیری کند. اگر در شغل و زندگی تان احساس روزمرگی و کسالت می کنید و دیگر آن خلاقیت سابق را ندارید، چند روزی مرخصی بگیرید و به سفر بروید. آن وقت با ذهنی خلاق تر و پرانرژی به زندگی بر می گردید و در تمام مراحل این تاثیر مفید را مشاهده خواهید کرد.