20 سپتامبر 2020
سپتامبر 20, 2020

در مورد لیزر موهای زائد

0 Comment

در مورد لیزر موهای زائد

در نواحی مختلف بدن به خصوص پشت لب، ناحیه تناسلی، زیر بغل، دست ها و پاها موهایی به طور ناخواسته رشد می کنند که برای افراد ناراحت کننده بوده و انسان همواره به دنبال راهی برای خلاصی از دست آن ها بوده است. لیزر موهای زائد روشی نوین و موثر است که موجب تخریب فولیکول موها شده و آن ها را برای همیشه از بین می برد. ( لیزر موهای زائد در زاهدان )

در گذشته و برای از بین بردن موهای زائد ، افراد از روش های مختلفی همچون بهره گیری از پودرهای موبر، محلول های شیمیایی، بندانداختن، موچین و غیره استفاده می کردند که رضایت لازم را برای آن ها به دنبال نداشت زیرا:

موقتی بودند.
در افراد حساسیت ایجاد می کردند.
برخی از آن ها با درد زیادی همراه بودند.
عوارضی همچون تیره شدن و شل شدن پوست را به همراه داشتند.

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد به چه صورت است؟
لیزر با گذاشتن کمترین اثر ممکن بر روی بافت های مجاور و با منطبق کردن طول موج مشخصی از نور و طول مدت پالس، به روی بافت هدف تاثیر بهینه ای می گذارد.

نور لیزر هنگام مواجهه با هر چیزی که رنگ تیره ای داشته باشد به آن حرارت داده و آن را می سوزاند. به همین دلیل نور لیزر هنگام برخورد با موهای تیره رنگ به آن ها حرارت می دهد که این امر منجر به آسیب دیدن فولیکول مو و در نهایت از بین رفتن آن می گردد.

نور لیزر توسط ملانین که ماده ای در ساقه و فولیکول مو است جذب شده و به انرژی گرمایی تبدیل می شود، با این کار دمای مو افزایش خواهد یافت و اگر میزان این افزایش زیاد باشد ریشه مو خواهد سوخت.

عوامل تاثیرگذار در نتیجه لیزر موهای زائد
۳ عاملی که در ذیل آورده ایم بیشترین تاثیر را در نتیجه از بین بردن موهای زائد با لیزر دارند:

انتخاب صحیح دستگاه لیزر
درمان مشکلات هورمونی در صورت ابتلای فرد به آن ها
انتخاب صحیح درجه لیزر
کامل کردن دوره لیزر در زمان تعیین شده
از جمله تاثیرگذارترین دستگاه های لیزر موجود برای رفع موهای زائد می توان به لیزر دایود GME linscan ساخت آلمان و همچنین دستگاه لیزر الکساندریت کندلا ۲۰۲۰ اشاره نمود.

در گذشته انجام لیزر بر روی افرادی که پوست تیره رنگ داشتند با نتیجه رضایت بخشی همراه نبود ولی امروزه دستگاه الکساندرایت کندلا با تولید طول موج های ۷۵۵ و همچنین ۱۰۶۴ نانومتری نتایج بسیار مطلوبی را برای همه افراد با هر رنگ پوستی رقم می زند.

لیزر دایود با طول موج ۸۰۸ نانومتر دارای عمق نفوذ بیشتری به پوست بوده و برای پوستهای تیره تر مناسب است. اگر چه لیزر الکساندریت با طول موج ۷۵۵ نانومتر برای پوست های روشن تر استفاده می شود ولی لیزر الکساندریت کندلا واقعا یک استثنا بوده و برای تمام انواع پوست قابل تنظیم می باشد.

لیزر الکس کندلا ۲۰۲۰ ساخت آمریکا را به جرات می توان برترین و سریع ترین دستگاه لیزر موی زائد در جهان دانست.

سیستم کولینگ منحصر به فرد و اختصاصی لیزر کندلا (dcd) نوید دهنده یک لیزر سریع و بدون درد می باشد.

لازم به ذکر است که تنها تعداد محدودی از کلینیک های موجود در ایران از این دستگاه بهره مند هستند که کلینیک تخصصی پوست و مو سیما طب زاهدان یکی از این کلینیک هاست. این کلینیک زیبایی با بهره گیری از پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا، بهترین و معتبرترین برند مواد موجود و زبده ترین متخصصین به ارائه خدمات لیزر موهای زائد در زاهدان و سایر روش های جوانسازی پوست در این شهر می پردازد.​

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد
احتمال ایجاد عوارض پس از انجام لیزر موهای زائد برای هر فرد بستگی به گستردگی درمان و نوع پوست و مو متفاوت می باشد. امکان دارد بعد از لیزر مقداری تورم، التهاب و قرمزی در اطراف فولیکول های مو ظاهر شود که کاملاً طبیعی بوده و نشان دهنده واکنش فولیکول ها نسبت به درمان می باشد. همچنین ممکن است بعد از درمان یا در حین آن بوی خفیف سوختگی احساس کنید که این نیز طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

استفاده از یخ بر روی ناحیه درمان
استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد روش بسیار مناسبی برای تسکین درد ناشی از لیزر موهای زائد می باشد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که همه افراد دچار درد نمی شوند و این عارضه فقط در برخی از اشخاص بروز می کند. در صورت انتخاب یک کلینیک خوب و حساس نبودن پوست، فرد فقط در حین درمان مقدار کمی درد حس خواهد نمود. کلینیک تخصصی پوست سیماطب زاهدان با استفاده از جدیدترین مدل دستگاه لیزر الکس کندلا ساخت آمریکا و همچنین لیزر دایود GME ساخت آلمان نوید دهنده یک لیزر تقریبا بدون درد برای شماست.

استفاده از ژل آلوئه ورا
پوست برخی از بیماران بلافاصله بعد از درمان دچار تورم و قرمزی شده و شبیه به آفتاب سوختگی می شود. حتی در برخی موارد امکان ایجاد پوسته و تاول بر روی پوست نیز وجود دارد که تمامی این نشانه ها بعد از چند ساعت برطرف خواهد شد. استفاده از مرطوب کننده هایی همچون ژل آلوئه ورا موجب تسکین هرچه بیشتر پوست خواهند شد.

استفاده از کرم ضد آفتاب
بعد از درمان با لیزر ، پوست در مقابل اشعه ماورا بنفش آسیب پذیر شده و مستعد تیره شدن می شود که این امر پوست را به بستر مناسبی برای آسیب های پوستی تبدیل کرده و می تواند موجب غیریکنواخت شدن رنگ پوست شود از همین رو توصیه دکتر موسی بیات ، متخصص پوست زاهدان به افراد این است که پس از لیزر موهای زائد نواحی غیرپوشیده همچون دست ها و صورت را با لایه مناسبی از کرم ضدآفتاب با حداقل SPF30 بپوشانند.

پرهیز از حرارت
لازم است تا افراد طی ۴۸ ساعت ابتدایی بعد از درمان از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید و همچنین حرارت خودداری کنند. از همین رو در این مدت زمان از رفتن به اتاق بخار، سونا و استفاده از دوش آب داغ بپرهیزید.

عدم استفاده از لوازم آرایشی
چنانچه درمان بر روی صورت انجام شده باشد عدم استفاده از مواد آرایشی به مدت ۴۸ ساعت ضرورت دارد زیرا ممکن است موجب انسداد منافذ و در نتیجه تحریک پوست شود.

همچنین در صورتی که از داروهای ضدآکنه یا پمادهای موضعی استفاده می نمایید لازم است تا مصرف آن ها را برای ۴۸ ساعت کنار بگذارید.

دکتر موسی بیات و کادر درمان مجرب کلینیک تخصصی پوست و مو سیماطب زاهدان تمامی مراقبت هایی که افراد باید بعد از لیزر موهای زائد رعایت کنند را به طور کامل برای آن ها شرح خواهند داد.