15 آوریل 2019
آوریل 15, 2019

دلیل پلک زدن چشم

0 Comment

دلیل پلک زدن چشم

از مهم ترین اعضای بدن انسان چشم های اوست .ه در عین زیبایی پر از شگفتی است. درباره چشم هر انسانی خصوصیات فراوانی وجود دارد مثلا شور بودن اشک و یا مدام پلک زدن که از نظر علمی درباره آن نکات جالبی بیان شده است.

یکبار پلک‌زدن تنها یک‌دهم ثانیه طول می‌کشد، اما همین مدت کافی است که ذرات غبار را از چشم پاک کند و مایعات نرم‌کننده را بر سطح کره چشم بگستراند. هر زمانی که پلک می‌زنید، پلک‌هایتان مخلوطی از روغن‌ها و ترشحات مخاطی بر سطح چشم می‌گسترانند تا از خشکی چشم جلوگیری شود.
دلیل پلک زدن چشم انسان

پلک‌زدن همچنین مانع رسیدن تحریکات بالقوه آسیب‌رسان به چشم‌هایتان مانند نورهای زننده و اجسام خارجی مانند گرد و غبار می‌شود. اما چرا هر دو تا ده ثانیه یک بار – که یک بار پلک می‌زنیم – دنیایی که می‌بینیم در تاریکی فرو نمی‌رود؟ دانشمندان دریافته‌اند که مغز انسان استعدادی را بر ای نادیده‌گرفتن این خاموشی‌های لحظه‌ای دارد. خود عمل پلک‌زدن فعالیت را در نواحی متعددی از مغز که مسئول شناسایی تغییرات محیطی هستند مهار می‌کند، بنابراین در نهایت شما تجربه مداومی از دنیای پیش چشم‌تان خواهید داشت.
دلیل پلک زدن چشم
آشنایی با دلیل پلک زدن چشم
واقعیت های جالب درباره چشم ها را بشناسید

هنگامی که به فرد مورد علاقه خود نگاه می کنید، مردمک چشم شما ۴۵ درصد گشادتر می شود.

قرنیه چشم انسان مشابه قرنیه چشمان کوسه است و به همین خاطر در جراحی های مربوط به چشممی توانند از آن برای پیوند به چشم انسان استفاده کنند.

هر چشمی ۱۰۷ میلیون سلول دارد که تمامی آن ها به نور حساس هستند.

از هر ۱۲ مرد یکی از آن ها کوررنگی دارد.
دلیل پلک زدن چشم
برررسی دلیل پلک زدن چشم

چشم انسان فقط سه رنگ اصلی یعنی قرمز، آبی و سبز را می بیند و بقیه رنگ ها، ترکیبی از این سه هستند.

چشم انسان حدود ۲٫۵ سانتی متر بوده و حدود ۸ گرم وزن دارد.

فقط یک ششم از کره چشم انسان بدون پوشش است و ما آن را می بینیم.

هر فرد به طور میانگین در طول زندگی خود فقط ۲۴ میلیون تصویر متفاوت می بیند.

در حالیکه اثر انگشت انسان ۴۰ مشخصه منحصربه فرد دارد، عنبیه چشم هر فرد نیز ۲۵۶ مشخصه خاص خود را دارد. به همین خاطر است که در سال های اخیر برای اهداف امنیتی از اسکن های شبکیه چشم (رتینا) استفاده می کنند.

سرعت پلک زدن انسان ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه است به طوری که در یک ثانیه می توان ۵ بار پلک زد. پلک انسان، پرسرعت ترین عضو بدن محسوب می شود.

چشم ها به طور متوسط ۱۷ بار در هر دقیقه، ۱۴۲۸۰ بار در روز و ۵٫۲ میلیون بار در سال پلک می زنند. چشم ها قادر هستند ۳۶ هزار بیت اطلاعات را در هر ساعت پردازش کنند.