15 آوریل 2019
آوریل 15, 2019

رنگ‌ پرچم کشورها به چه معناست

0 Comment

رنگ‌ پرچم کشورها به چه معناست ؟

پرچم نماد هر کشوری است که بر روی پارچه به صورت رنگی درست می شود که پشت رنگ های این پرچم ها مفهومی پنهان شده است پرچم مالزی آبی، زرد، قرمز و سفید و پرچم دانمارک قرمز و سفید است و بنگلادش قرمز و سبز است و رنگ پرچم موزامبیک سبز، سیاه، سفید، طلایی و قرمز می باشد که هرکدام معنی و مفهومی دارد
رنگ‌ پرچم کشورها

هر کشور با ترکیبی از رنگ‌های مختلف، نمادی منحصر به فرد برای خود و مردمش ساخته است که به عنوان هویت آن کشور به شمار می‌رود. اما واقعا پشت این انتخاب رنگ‌ها مفهومی پنهان است یا مردم هر کشور به طور تصادفی آن‌ها را کنار هم قرار داده‌اند؟

غنا: قرمز، زرد، سیاه و سبز
رنگ‌ پرچم کشورها
پرچم غنا

قرمز نماد خون ریخته شده افراد در مسیر استقلال غنا، زرد نشان‌دهنده‌ی ثروت معادن این کشور، سبز سمبل جنگل‌های انبوه و ثروت طبیعی و ستاره‌ی سیاه نشان دهنده‌ی رستگاری آفریقا است.

مالزی: آبی، زرد، قرمز و سفید
رنگ‌ پرچم کشورها
هلال زرد روی آن نیز نماد اسلام، دین رسمی مالزی است.

هلال زرد روی آن نیز نماد اسلام، دین رسمی مالزی است. پرچم مالزی حاوی ۱۳ خط قرمز و سفید به نمایندگی ۱۳ ایالت رسمی این کشور و دولت فدرال آن است. هلال زرد روی آن نیز نماد اسلام، دین رسمی مالزی است.

دانمارک: قرمز و سفید
رنگ‌ پرچم کشورها
پرچم دانمارک نشان‌دهنده‌ی مسیحیت است

پرچم دانمارک نشان‌دهنده‌ی مسیحیت است پرچم دانمارک نشان‌دهنده‌ی مسیحیت است و گفته می‌شود دیگر کشورهای نوردیک (سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند) نیز با الهام گیری از این پرچم، سبک پرچم خود را انتخاب کرده‌اند. این پرچم که از سال ۱۲۱۹ میلادی تا کنون مورد استفاده قرار گرفته شده است، قدیمی‌ترین پرچم جهان است.

بنگلادش: قرمز و سبز
رنگ‌ پرچم کشورها
پرچم بنگلادش

این پرچم که به دلیل جای‌گیری نامتعارف دایره‌ی قرمز آن نشان دهنده‌ی سرسبزی بنگلادش و خون کشته شدگان استقلال این کشور است. دایره‌ی قرمز که از عمد کمی به سمت چپ مایل است تا هنگام به اهتزاز در آمدن، وسط پرچم دیده شود، نشان دهنده‌ی طلوع خورشید بنگال است.

موزامبیک: سبز، سیاه، سفید، طلایی و قرمز
رنگ‌ پرچم کشورها
پرچم موزامبیک به داشتن طرح اسلحه Ak-47 مشهور است

پرچم موزامبیک به داشتن طرح اسلحه Ak-47 مشهور است که جنگ‌های خونین کشور برای استقلال را یادآور می‌شود. کتاب باز نماد اهمیت تحصیل، بیل کج نشان دهنده‌ی کشاورزی قوی و ستاره نماد مارکسیسم و انترناسیونالیسم است.
معنی و مفهوم رنگ‌ پرچم کشورها

بوتسوانا: آبی، سفید و سیاه
رنگ‌ پرچم کشورها
یکی از معدود پرچم‌های آفریقا است

یکی از معدود پرچم‌های آفریقا است که نه از رنگ‌های پان آفریقایی استفاده می‌کند و نه از نمادهای احزاب سیاسی. رنگ‌های پرچم با رنگ‌های نماد این کشور یکسان است. آبی نماد آب و رنگ‌های سفید و سیاه نماد یکپارچگی نژادی و هم چنین الهام گرفته از گورخر، حیوان ملی بوتسوانا است.

باهاما: آبی اقیانوسی، طلایی و سیاه نوار طلایی نماد شن‌های طلایی سواحل جزیره، آبی اقیانوسی نشان‌دهنده‌ی دریای کارائیب اطراف این جزیره است. سیاه تداعی کننده‌ی قدرت و توان مردم باهاما و مثلث نماد میل و اشتیاق مردم برای استفاده بهینه از منابع طبیعی باهاما است.

بیشتر بدانید: معنی رنگ های پرچم ایران

پرچم جمهوری اسلامی ایران دارای سه رنگ (سبز، سفید، قرمز) است که در وسط آن کلمه مقدس “الله“نقش یافته و در اطراف، شعار مقدس “الله اکبر“ زینت بخش آن است.

رنگ سبز پرچم، نشانه آبادانی است، و منعکس کننده آرمانهای ملت بزرگ ایران است برای داشتن کشوری آباد و توسعه یافته. همچنین این رنگ نشانه دین مبین اسلام که دین ۹۹% مردم ایران است، می باشد.

رنگ سفید پرچم، بیانگر صلح طلبی ملت بزرگ ایران است، ملت مسلمان ایران تحت تاثیر تعلیمات دین مبین اسلام، صلح و آرامش را برای تمام همنوعان خود می خواهد.

رنگ قرمز پرچم، نشانه صلابت و پایداری ملت مسلمان ایران در برابر تجاوزکاران و ستمکاران است، ملت مسلمان ایران همچنانکه در عمل نیز نشان داده است در دفاع از حقوق مرز وبوم و اعتقادات خویش تا پای جان می ایستد.

کلمه الله در میان پرچم و شعار الله اکبر نیز منعکس کننده هویت و آرمانهای ملت ایران است که در سایه این نامهای مقدس و دین مبین اسلام تجلی می یابد.