26 ژانویه 2020
ژانویه 26, 2020

روشهای القای توانستن(من می توانم)

0 Comment

روشهای القای توانستن(من می توانم)

خدای مهربان، انسان را قدرتمند‌ترین موجود عالم خلق کرده ‌که قادر است به هر آن‌چه اراده کند، دست‌یابد و با تفکر و ‌تدبیر، بهترین لحظه‌ها را برای خود ایجاد نماید…
خدای مهربان، انسان را قدرتمند‌ترین موجود عالم خلق کرده ‌که قادر است به هر آن‌چه اراده کند، دست‌یابد و با تفکر و ‌تدبیر، بهترین لحظه‌ها را برای خود ایجاد نماید.

خالق انسان، او را به‌گونه‌ای آفریده ‌که قادر است سخت‌ترین مسائل را بیندیشد و برای آن‌ها راه‌حل پیدا کند. انسان، دارای قدرتی خارق‌العاده است که بزرگ‌ترین دانشمندان جهان پس از سال‌ها تحقیق و پژوهش، هر روز به نکته‌ای جدید از پیچیدگی‌های وجود او پی‌می‌برند.
اما متأسفانه بیش‌تر انسان‌ها از وجود خویش غافل‌اند و قدر عظمت خود را نمی‌دانند و در بی‌راهه‌های یأس و ناامیدی، غرق می‌شوند. افراد ناامید و یا به تعبیری کم‌حوصله، در ذهن خویش، هیولایی ساخته‌اند به نام «هیولای نتوانستن» و با افکار و باورهای منفی، هر روز این هیولای زشت را در درون خود تقویت می‌کنند و شکست را برای زندگی خود رقم می‌زنند. انسان‌های آگاه و هوشمند، همه‌ی موضوع‌های زندگی را به شکل یک مسأله می‌بینند که باور دارند‌ راه‌حلی خواهد داشت و بدین‌گونه برای بهتر‌زیستن، تلاش می‌کنند و به نتیجه‌های خوبی هم می‌رسند اما به‌راستی چه کنیم تا هیولای نتوانستن را ‌‌درون خود از بین ببریم و با دنیایی از انرژی، به سمت خلق اهداف زندگی‌مان حرکت کنیم؟

نکته‌های زیر ‌بسیار راه‌گشا می‌باشد به‌شرطی که اهل عمل و اجرا باشیم:

۱- کلمات معجزه می‌کنند:

بسیاری از افکار و اندیشه‌های ما با کلماتی شکل می‌گیرند که ‌می‌شنویم و یا می‌بینیم. کلمه‌ها و جمله‌ها، زندگی انسان‌ها را شکل می‌دهند و مسیر تعالی آنان را مشخص می‌کنند. افرادی که دایره‌ی لغات آنان از کلمات و جملات مثبت تشکیل شده است، زندگی بسیار مطلوبی دارند و برعکس، افرادی که همواره از کلمات منفی و پر از ناامیدی استفاده می‌کنند، زندگی بسیار سخت و پرتلاطمی دارند. امروزه اثر تلقین و کاربرد آن در علم پزشکی، اثبات گردیده است. انسان‌هایی که با جملات مثبت زندگی می‌کنند، آرامش و سلامتی بیش‌تری دارند و حتی ‌این کلمات و جملات پرانرژی می‌تواند به‌عنوان یک پیام تلقینی در شرایط سخت، برای انسان بسیار راه‌گشا و مفید ‌‌باشد.

به‌عنوان تمرین و کاربردی نمودن موضوع بالا، در دو برگه کاغذ به‌صورت جداگانه، کلمات و جملات مثبت و منفی که بیش‌تر در طول شبانه‌روز استفاده می‌کنید را بنویسید و سپس سعی‌کنید هر روز از تعداد کلمات منفی، کم کرده و مقدار جملات و کلما‌ت مثبت خود در زندگی را افزایش دهید و معجزه‌ی کلمات مثبت را در زندگی خود حس‌کنید.

۲- عادت‌های مثبت:

عادت‌ها، زندگی ما را یا بسیار سخت ‌و یا ‌خیلی آرام و دلنشین می‌کنند. اگر ما عادت‌های منفی داشته باشیم، استرس و نگرانی بسیار زیادی در زندگی‌مان جاری می‌شود و در صورتی‌که عادت‌های مثبت در درون ما شکل گرفته باشد، سخت‌ترین اقدامات نیز برای ما آسان می‌شود. برای نمونه، ا‌فرادی که عادت به پُرخوری دارند، به‌طور دائم دچار مشکل و ناراحتی هستند و انواع بیماری‌های جسمی و روحی را پیدا خواهند کرد و در مقابل، افرادی که برای نمونه دارای عادت سحرخیزی هستند، علاوه بر این‌که همیشه با نشاط و شادند، به ‌بسیاری از کارهای خود نیز می‌رسند. با ایجاد عادت‌های مثبت، بسیاری از اهداف زندگی برای ما قابل دسترس‌ می‌شود و ما می‌توانیم به ر‌ؤیاهای‌مان دست‌یابیم و زندگی بسیار مطلوبی را برای خود و اطرافیان، محقق نماییم.

باز هم قلم و کاغذی برداریم و ‌در یک صفحه، عادت‌های منفی و در صفحه‌ی دیگر، عادت‌های مثبت‌مان در زندگی را بنویسیم. قدری با خود روراست باشیم و به‌طور دقیق همه‌ی عادت‌هایی را که داریم، بر روی کاغذ پیاده کنیم و سپس سعی‌کنیم هر هفته یک عادت منفی را حذف و یک عادت مثبت را در زندگی اجرا نماییم و لذت خوب زندگی کردن را حس‌کنیم و‌ با عشقی وصف‌ناشدنی زندگی را سپری نماییم.

۳- تمرکز در اهداف

انسان‌ها در طول زندگی، دارای هدف‌های مختلفی می‌باشند و ممکن است بعضی‌‌وقت‌ها در طول مسیر، اهداف‌شان نیز تغییر کند اما افرادی موفق هستند که در رسیدن به اهداف‌شان، تمرکز دارند و انرژی خود را در پریدن به شاخه‌های مختلف، از دست نمی‌دهند. تمرکز در اهداف و برنامه‌ها، به انسان انرژی مضاعف می‌دهد و به نتیجه رسیدن هر‌یک از اهداف، به انسان اعتمادبه‌نفس می‌دهد؛ پس انسان‌هایی که به‌دنبال رسیدن به خواسته‌های‌شان هستند، به این نکته‌ی بسیار مهم دقت ویژه باید داشته باشند که تعدد اهداف، مانع ‌رسیدن به هدف‌ها نشو‌د بلکه باید با یک اولویت‌بندی مناسب، هر کاری را در زمان مناسب انجام داد.

پیشنهاد می‌کنم باز هم برای این‌که ‌خودشناسی مناسبی داشته باشیم، ‌مروری بر اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود داشته باشیم و زمان سررسید آن‌ها را به‌طور دقیق مشخص کنیم و اگر نیازی به بازنگری دارند، به‌سرعت این کار را شروع کنیم و با تمرکزی بالا به سمت تحقق اهداف‌مان حرکت کنیم.

۴- ایجاد باورهای مثبت:

لازمه‌ی توانستن در هر اقدامی، داشتن باور توانستن است. انسان‌هایی که ابتدا در ذهن خود به اهداف‌شان می‌رسند، در محیط زندگی نیز به خواسته‌های‌شان به‌راحتی دست‌می‌یابند. اتفاقاتی که در زندگی هر‌کسی می‌افتد، قسمت زیادی از آن، ابتدا در ذهن او‌ شکل‌می‌گیرد و سپس در عامل بیرون اتفاق می‌افتد. انسان‌های توانمند، با‌ورهای مثبت دارند و بر مبنای این باورها، اعتمادبه‌نفس بسیار خوبی دارند. اندیشه‌ها و باورهای کنونی شما، در حال خلق زندگی آینده‌ی شما هستند. آن‌چه که بیش از همه به آن فکر می‌کنید و یا متمرکز می‌شوید، در زندگی‌تان پدیدار خواهد شد؛ پس خود را باور کنید تا زندگی شما پر از موفقیت و پیروزی شود. باورهای منفی و گمراه‌کننده را از خود دور کنید و همواره به‌د‌نبال ایجاد باورهای مثبت در خود باشید.

در یک برگه‌ی کاغذ، ‌‌باورهای مثبت و منفی خود را بنویسید و پس از شناسایی، سعی‌کنید باورهای منفی ‌را از بین ببرید و باورهای مثبت ‌را افزایش دهید و از زندگی خود لذت ببرید.

۵- ایمان به خدای مهربان:

انسان‌هایی که قلب‌شان، خانه‌ی خدای مهربان است، آرامش عمیقی دارند و در سخت‌ترین لحظه‌های زندگی نیز با توکل به خدای مهربان، به‌خوبی از معضلات و سختی‌ها رها می‌شوند. آنان باور دارند که قدرتی عظیم، پشتیبان‌شان است ‌و با اعتمادبه‌نفسی عمیق، در صحنه‌ی زندگی به سمت تحقق اهداف‌شان حرکت می‌کنند. آنان خدا را هم در شادی‌ها و هم سختی‌ها یاد می‌کنند و همیشه لحظه‌های قشنگی را برای مناجات با او قرارمی‌دهند و راز و نیازی عاشقانه با او برقرار می‌کنند. آنان خدا را دوست دارند و سعی‌می‌کنند هر آن‌چه را که او از طریق فرستادگان‌ش خواسته است، اجرا کنند و لحظه‌ای از یاد او غافل نشوند. انسان‌های هوشمند با توکل به خالق مهربان، به آن‌چنان توانمندی و قابلیتی می‌رسند که هر آن‌چه را اراده کنند، دست‌می‌یابند و دنیا و آخرت خود را زیبا رقم می‌زنند.

چه خوب است ما بندگان، هرازگاهی نامه‌ای عاشقانه به خدا بنویسیم و در‌خواست‌های خود را صادقانه و خالصانه از او بخواهیم .