26 ژانویه 2020
ژانویه 26, 2020

سونوگرافی

0 Comment

سونوگرافی

سونوگرافی چیست ؟ سونوگرافی نوعی روش تشخیصی پزشکی ایمن و غیرتهاجمی می باشد که در صدر طب مدرن قرار دارد. دستگاه سونوگرافی با استفاده از امواج فراصوت با فرکانس بالا قادر به تهیه تصاویری واضح از اندام های داخلی بدن است که این تصاویر ، بیانگر اطلاعات ارزشمند پزشکی می باشد. ( متخصص زنان تهران )

به جرأت می توان گفت که پس از معاینات اشعه ایکس ، سونوگرافی بیشترین کاربرد تصویربرداری تشخیصی را دارد.

کاربرد سونوگرافی در حوزه زنان و زایمان

پزشکان با استفاده از سونوگرافی ، قادر خواهند بود وضعیت سلامت زنان را از ابعاد مختلفی اعم از موارد ذیل با نهایت دقت کنترل نمایند :

مشکلات مربوط به زنان و زایمان :

از طریق سونوگرافی می توان به تشخیص انواع بیماری های زنان ؛ از قبیل بیماری های التهابی لگن ، توده های لگن ، اندومتریوز ، پولیپ و فیبروم رحم ، بیماری های تخمدان و غیره پرداخت.

نازایی :

از سونوگرافی می توان در راستای رفع مشکلات ناباروری بهره برد. سونوگرافی های با وضوح بالا ، امکان کنترل سیستم تولید مثل در طول بارداری و طی مراحل اولیه رشد جنین را فراهم می آورند.

بارداری :

استفاده از سونوگرافی در بارداری های پرخطر بسیار موثر و کارآمد است. به نحوی که امکان تشخیص زایمان زودرس از طریق سونوگرافی و بررسی اندازه دهانه رحم به سهولت میسر می گردد.

به وسیله سونوگرافی و با غربالگری لوله فالوپ می توان به تشخیص حاملگی خارج رحمی نیز پرداخت.

تصویربرداری از جنین :

از آنجا که بنیان کار سونوگرافی بر پایه امواج فراصوت می باشد ، هیچ نوع خطری برای مادر و جنین به دنبال ندارد.

از این رو به کمک سونوگرافی می توان جنین را از منظر وجود ناهنجاری در برخی اندام ها از قبیل قلب و کلیه ها ، ستون فقرات ، سر ، بند ناف ، معده ، مثانه و جفت ؛ به طور کامل مورد بررسی قرار داد.

علاوه بر این با انجام سونوگرافی و اندازه گیری های جنین می توان سن حاملگی را نیز تعیین نمود.

بیماری ها و ناهنجاری های پستان :

سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان در بین خانم ها می باشد. خوشبختانه مبتنی بر تحقیقات به عمل آمده می توان گفت که در صورت تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه ، تقریبا در ۹۵ درصد موارد می توان از گسترش این بیماری پیشگیری به عمل آورد.

از طریق سونوگرافی می توان به تشخیص و ارزیابی توده های موجود در سینه پرداخت و در صورت همراه نمودن سونوگرافی با ماموگرافی امکان تشخیص انواع کیست های خوش خیم و بدخیم پستان نیز وجود خواهد داشت.