05 اکتبر 2019
اکتبر 5, 2019

عوارض قرص های افزایش شیر

0 Comment

عوارض قرص های افزایش شیر

شیرمادر با تغذیه مناسب و دوری از استرس و اضطراب می تواند از پس سیر کردن و رشد نوزاد بربیاید، اما گاهی این روند آنطور که باید پیش نمی رود و بعضی از مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند به قرص و داروهای شیرافزا متوسل می‌شوند. اما این قرصها و مکملها برای نوزادی که آن شیر را می نوشد مضر نیست؟ این قرصهای افزایش شیر مادر چه عوارضی برای مادر و نوزاد دارند؟


چه زمانی باید از قرصهای افزایش شیر مادر استفاده کرد؟
گاهی شیر مادر به رشد و وزن گرفتن نوزاد کمک نمی کند. به همین دلیل پزشک متخصص اطفال با ارائه رژیم غذایی مناسب سعی می کند شیر مادر بیشتر از همیشه تولید شود. اما ممکن است تغذیه مناسب و سبزیجات و آب میوه های مختلف مشکل را حل نکند، اینجاست که پزشک از قرصها و مکملهای شیر افزا کمک می‌گیرد. اما از کجا می‌توان متوجه شد که نوزاد شیر کافی نمی‌خورد؟
مادر در حال آغوش گرفتن نوزاد بعد از خوراندن شیر
چگونه می توان فهمید نوزاد شیر کافی می خورد؟
با نشانه های زیر می توان متوجه شد که آیا شیری که نوزاد می خورد کافی است یا نه:

وزن گرفتن تدریجی نوزاد حس شود.
مادر صدای بلعیدن شیر توسط نوزاد را بشنود.
نوزاد بین هشت تا دوازده بار در روز شیر بخورد.
نوزاد دفع مدفوع متناسب با تعداد دفعات شیردهی داشته باشد.
مادر قبل از شیر دادن پر بودن سینه ها و پس از شیردهی سبکی سینه ها را حس کند.

قرصهای افزایش شیر مادر چه عوارضی دارند؟
به گفته متخصصان هر دارویی در کنار تاثیر مفیدی که دارد، می‌تواند عوارض ناخواسته‌ای هم به همراه داشته باشد. قرصهای افزایش شیردهی هم ممکن است عوارضی داشته باشد مثل:

بروز واکنش‌های آلرژیک
کاهش قند خون .بعضی از قرص‌های شیرافزا حاوی شنبلیله هستند، شنبلیله موجود در این قرصها باعث کاهش قندخون می شود.برای همین هم هست که توصیه می شود نوع قرص افزایش شیر مادر را حتما باید پزشک متخصص تجویز کند.
تداخل دارویی. بیشتر این قرصها گیاهی هستند اما ممکن است با قرصهایی که همزمان مصرف می کنید تداخل دارویی داشته باشند. حتما قبل از مصرف قرصهای شیر افزا با پزشک متخصص مشورت کنید.

انواع قرص برای افزایش شیر مادر
آیا قرصهای افزایش شیر باعث چاقی مادر می‌شوند؟
محققان معتقدند استفاده از چنین داروهایی باعث چاقی در مادران شیرده نمی‌شود.درست است که این قرصها باعث افزایش اشتها در مادران می شوند اما به خودی خود باعث چاقی نمی شوند.
قرص شیرافزا باعث نفخ نوزادان می شود؟
این قرص فقط هورمون شیری که در بدن مادر تولید می‌شود را تحریک می‌کند. قرص شیرافزا علاوه بر اینکه شیر مادر را افزایش می‌دهد، می‌تواند اختلالات‌ گوارشی نوزاد را هم برطرف کند.برای برطرف شدن نفخ نوزاد آروغش را بعد از شیر خوردن به خوبی بگیرید . مادر حتما باید از از خوردن غذاهای نفاخ پرهیز کند.