مراقبت های بعد از جراحی بینی

شما می توانید با رعایت نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی به کسب برترین نتیجه از عمل جراحی رینوپلاستی خود کمک کنید. افرادی که دست به عمل زیبایی بینی می زنند باید با این اقدامات و نکات آشنایی داشته باشند تا با رعایت آن ها به طور صحیح و دقیق دوران نقاهت خود را آسان تر کنند. ( جراح بینی مشهد )

مراقبت های بعد از جراحی بینی

همانطور که انتخاب بهترین جراح بینی برای رسیدن به بینی دلخواه بسیار موثر است رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز نقش ویژه ای را در این زمینه دارا است.
از این رو در مقاله پیش رویتان برخی از مهمترین نکات را جمع آوری کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم:

نکته اول که پس از انجام عمل رینوپلاستی می بایست رعایت نمایید تغذیه بعد از عمل بینی است. شما باید بدانید که تا ۴ الی ۵ روز اول نباید غذاهای سفت میل کنید زیرا باعث فشار آمدن به بینی می شود و این امر تا زمانیکه بینی شما هنوز به طور کامل محکم نشده و بخیه ها جوش نخورده ، جایز نمی باشد. بنابراین بهتر است در این زمان فقط غذاهای نرم مثل سوپ ، پوره ، آبمیوه های طبیعی و غیره را میل بفرمایید.
نکته دوم نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی است که باید به صورتی باشد که سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. با این کار از تورم بیشتر صورت جلوگیری می کنید پس بهتر است به هنگام خواب از دو یا سه بالش برای بالاتر نگه داشتن سر خود از بدنتان استفاده کنید.
برای کم کردن تورم و کبودی بعد از جراحی بینی نیز از کمپرس یخ بر روی آن بهره ببرید. این کار تا دو روز اول می تواند تاثیر گذار باشد.
همچنین توجه داشته باشید که نمک موجب ایجاد تورم بیشتر می شود پس برای بهبودی سریع ورم های صورتتان باید میزان مصرف نمک را به حداقل برسانید.
بسیاری از افرادی که عمل رینوپلاستی را انجام می دهند می خواهند بدانند که آیا خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی تاثیر منفی در نتیجه آن ایجاد می کند یا خیر؟ در جواب این مطلب باید گفت با توجه به این که هنگام خمیازه کشیدن دهان خیلی باز می شود و اکثر اجزای صورت بخصوص بینی را تحت تاثیر قرار می دهد ، توصیه می گردد هنگام خمیازه کشیدن دهان خود را نه خیلی باز کنید و نه در حالت بسته نگاه دارید به گونه ای که کمترین فشار به بینی وارد شود زیرا تا زمانی که استخوان ها و غضروف بینی هنوز در جای خود محکم نشده اند بهتر است تحت حرکت های زیاد و شدید قرار نگیرد.
شستشوی بینی بعد از عمل رینوپلاستی نیز بسیار اهمیت دارد چرا که با انجام آن می توانید از مسدود شدن بینی پیشگیری نمایید. پس از جراحی رینوپلاستی التهابات موجود در داخل بینی زیاد است بنابراین مسلما بیمار تا رفع این التهابات تنفس راحتی نخواهد داشت اما استفاده از سرم شستشوی سدیم کلراید می تواند علاوه بر خارج کردن محتویات داخل بینی ، در التیام این التهابات نیز موثر باشد.