26 ژانویه 2020
ژانویه 26, 2020

مزیت های سفر کردن

0 Comment

مزیت های سفر کردن

همه مدام می‌گویند که سفر کردن بسیار مهم است. ولی واقعاً این همه اهمیت به سفر برای چیست؟ مزیت‌های سفر کردن تنها یک اتفاق لحظه‌ای نیست: سفر کردن شما را از نظر جسمی و روحی تغییر می‌دهد.

نداشتن زمان یا پول کافی بهانه خوبی برای سفر نکردن نیست. راه‌های زیادی برای ارزان سفر کردن وجود دارد. اگر شغل تمام وقت دارید و ازدواج کرده اید، حتی با وجود داشتن فرزند هم می‌توانید روز‌های آخر هفته یا در ایام تعطیلات سفر کنید.

۱. سفر کردن سلامت شما را بهبود می‌دهد

از کاهش استرس گرفته تا پایین آوردن احتمال ابتلا به بیماری قلبی، فواید سلامتی سفر کردن بسیار زیاد است. در محل کار خود، ممکن است که تمام روز را روی صندلی بنشینید، به همین خاطر قرار دادن کمی پیاده روی در برنامه سفرتان احساس بهتری به بدن شما می‌دهد. برای برخی از افراد، گشت و گذار در یک کشور خارجی حتی می‌تواند درمانی برای افسردگی و اضطراب باشد. البته این درمانی کامل نیست، ولی می‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی کمک کند که حس بهتری پیدا کنید.
سفر کردن به احتمال زیاد تأثیری شگرف روی سلامت ذهنی شما دارد، به ویژه اگر از آن دسته آدم‌ها باشید که عادت ندارید از کُنج راحتی خود خارج شوید.

۲. سفر کردن ارتباط شما با زندگی روزمره را قطع می‌کند

این مورد بسیار به مورد قبلی مرتبط است. ما معمولاً به قدری درگیر زندگی روزمره خود می‌شویم که باقی ماندن در شراط فعلی مان می‌تواند آسیب زیادی به ما بزند. رئیستان زندگی شما را مال خود کرده است؟ بچه هایتان شما را دیوانه می‌کنند؟ والدینتان سعی می‌کنند شما را وادار کنند که به شیوه دلخواه آن‌ها زندگی کنید؟ فکر می‌کنید تا چه مدت می‌توانید این همه فشار را تحمل کنید پیش از اینکه منفجر شوید و همه چیز بهم بریزد؟

بعضی وقت‌ها بهترین کار این است که یک قدم به عقب بردارید، نفسی عمیق بکشید و در نقطه‌ای زیبا از خود سلفی بگیرید. در تمام جدیت‌های زندگی، مسافرت گزینه‌ای آرامش بخش است. مسافرت طبیعی‌ترین راه برای القای این حس است که دلتان برای کسی تنگ شده یا اینکه کسی دلش برای شما تنگ شده است. مهم این است که با کمی آمادگی از قبل سفر کنید تا از بروز اشتباهات در طول سفرتان جلوگیری کنید.

۳. سفر کردن شما را باهوش‌تر می‌کند

اگر هر دفعه که سفر می‌کنید لغاتی جدید به زبانی دیگر را یاد بگیرید، در قابلیت‌های مغز خود شاهد بهبود قابل توجهی خواهید بود.

حتی علاوه بر زبان جدید، سفر کردن به شما کمک می‌کند که در مورد خودتان یاد بگیرید. ممکن است در موقعیت‌های چالش برانگیزی قرار بگیرید که لازم است کاردان باشید و متفاوت فکر کنید. مطمئن باشید مجموعه مهارت‌های جدیدی در خود پرورش خواهید داد که حتی فکر نمی‌کردید در شما وجود داشته باشد.

۴. سفر کردن درک شما از فرهنگ‌های دیگر را بهبود می‌دهد

داشتن درک و شکیبایی بیشتر در مورد فرهنگ متفاوتی از فرهنگ خود ما بخشی از هوشمندتر بودن است. جمله‌ای از آگوستین قدیس نقل شده که می‌گوید، «دنیا یک کتاب است، و کسانی که سفر نمی‌کنند تنها یک صفحه از آن را می‌خوانند.» می‌توانید در مورد آن به این شیوه فکر کنید: اگر تنها چیز‌هایی که در اخبار نوشته شده را بخوانید یا فقط اخبار تلویزیون را تماشا کنید و در مورد آن‌ها سؤال نپرسید، انبوهی از اطلاعات را از دست می‌دهید. شاید فکر کنید که این چیز‌ها شما را باهوش‌تر و در مورد جهان آگاه‌تر می‌کند، ولی دقیقاً برعکس است: ذهن شما را به دیدگاهی خاص و جانبدارانه محدود می‌کند. شما احتمالاً در همان جایی که هستید احساس راحتی می‌کنید، ولی این فقط بخش کوچکی از دنیاست!

۵. سفر کردن شما را جالب‌تر می‌کند

جای تردید وجود ندارد که شما اهل مکالمه و گفتگو با دیگران هستید. با در نظر گرفتن این موضوع، قرار دادن داستان‌هایی از سفر‌های خارجی که داشتید توجه بیشتری را به شما معطوف می‌کند. آوردن اسم چیزی که بیشتر مردم آن را نمی‌شناسند یا مطرح کردن نقطه نظری جدید همیشه راهی عالی برای درخشیدن در موقعیت‌های اجتماعی است.

فکر می‌کنید که آدم‌ها می‌خواهند به حرف‌های چه کسی گوش دهند: کسی که تعطیلات خود را در خانه با انجام کمی باغبانی و خواندن روزنامه سپری کرده، یا کسی که یک هفته را در خارج با انجام فعالیت‌های مفرح و خوردن غذا‌های خوشمزه سپری کرده است؟ مسلم است که مردم می‌خواهند در مورد کدام داستان بشنوند…

۶. سفر کردن شما را قادر می‌سازد که غذا‌های فوق العاده‌ای را امتحان کنید

مطمئناً شما غذا‌های بسیار خوشمزه‌ای در خانه خود می‌خورید، ولی هیچ چیزی جای امتحان کردن غذا‌های خاص محلی از کشوری دیگر را نمی‌گیرد. خودتان را با رفتن به رستوران سوشی نزدیک خانه تان فریب ندهید: شما تا زمانی که به ژاپن نرفته باشید نمی‌دانید که سوشی واقعاً چه مزه‌ای می‌دهد. خوردن غذای محلی در کشوری جدید تجربه‌ای کاملاً نو است.

۷. سفر کردن باعث می‌شود که حس ماجراجویی پیدا کنید

با وجود اینکه جهان هرگز تا این حد به خوبی با هم در ارتباط نبوده، هنوز هم مکان‌هایی وجود دارد که برای اکثر گردشگران بسیار ناشناخته است. تهیه کردن فهرستی از جا‌هایی که دوست دارید بازدید کنید بسیار انگیزه بخش است. این گونه، شما چیزی قابل لمس در اختیار دارید که به دنبال آن بروید.

مزیت سفر کردن به مکانی جدید این است که شما را مجبور می‌کند با ناشناخته‌ها مواجه شوید و متفاوت فکر کنید. لازم نیست که یک ماه را در جنگل سپری کنید! اگر در شهری بزرگ زندگی می‌کنید، رفتن به کوهپیمایی در آخر هفته می‌تواند حس متفاوتی به شما دهد. ماجراجویی نیازمند تازگی است، پس از دایره راحتی خود خارج شوید. شاید در ابتدا ترسناک به نظر برسد، ولی بعداً متوجه خواهید شد که بهترین تصمیمی بود که در زندگی خود گرفتید!

۸. سفر کردن شبکه اجتماعی (واقعی) شما را گسترش می‌دهد

چه باور کنید یا نکنید، شبکه‌های اجتماعی زمانی چیزی واقعی در زندگی واقعی بودند. برقراری ارتباطات و ایجاد شبکه‌ای در خارج یکی از هوشمندانه‌ترین کار‌هایی است که در دنیای امروز می‌توانید انجام دهید. گاهی اوقات ایجاد رابطه دراز مدت با افرادی که در خارج ملاقات می‌کنید دشوار است، ولی به این معنی نیست که آشنایی با آدم‌های جدید ارزشش را ندارد.

۹. سفر کردن خاطرات مادام العمر به وجود می‌آورد

احتمالاً پدربزرگ شما هم داستان گوی ماهری بود که داستان‌هایی راجع به سفر‌هایی که در جوانی انجام داده بود برایتان تعریف می‌کرد. جالب است که بعد از گذشت این همه سال هنوز هم می‌تواند همه چیز را با جزئیات کامل به خاطر آورد:، چون که سفر کردن تأثیری واقعی روی او به جای گذاشت؛ و احتمالاً در مورد شما هم همین طور خواهد بود.
هر چقدر هم این موضوع کم اهمیت به نظر برسد، همین که شما تجربه‌ای در خارج از کشور داشتید، چیزی که معمولی نبود، خاطره‌ای به وجود می‌آورد که شما برای مدت زمانی طولانی به یاد خواهید داشت.

۱۰. سفر کردن باعث می‌شود که خانه خود را بیشتر دوست داشته باشید

نکته جادویی در مورد خانه این است که ترک کردن آن حس خوبی دارد، و بازگشت به آن حتی حس بهتری دارد. شما معنای این کلمات را وقتی که از سفرتان به خانه برگردید به بهترین شکل خواهید فهمید. از یک طرف، این طور به نظر می‌رسد که به جایی برگشتید که از آنجا شروع کرده بودید، همان محیط، همان مردم، همان مشکلات. با این حال شما دیگر همان آدم قدیمی نیستید، بلکه فردی جدید پر از دانش و ایده‌های جدید هستید.

نقل قول دیگری از مارک تواین وجود دارد که می‌گوید: «بیست سال دیگر شما به خاطر کار‌هایی که انجام ندادید بیشتر از کار‌هایی که انجام دادید احساس ناامیدی خواهید کرد.