26 ژانویه 2020
ژانویه 26, 2020

پرسش و پاسخ پروتز سینه

0 Comment

پرسش و پاسخ پروتز سینه

پرسش و پاسخ پروتز سینه : در این مقاله سوال هایی که برای متقاضیان جراحی پروتز سینه پیش می آید ، پاسخ داده می شود. چه افرادی کاندیدای مناسبی ( اندیکاسیون ) برای انجام جراحی پروتز سینه هستند ؟ عدم
تناسب سایز سینه با اندام های دیگر بدن فرد ، ( یعنی سایز سینه کوچک تر از حد معمول باشد ، که این موضوع ناشی از عدم رشد در بلوغ است.

در مواردی هم به دلیل آتروفی ] تحلیل رفتن [ که به دنبال شیر دهی و رژیم های لاغری اتفاق می افتد. ) از بیشترین اندیکاسیون های  پروتز سینه هستند.

در مواردی که پروتز گذاری به علت آتروفی باشد ، در صورتی که با افتادگی سینه همراه باشد ، انجام لیفت سینه همزمان با پروتز سینه ، توصیه می شود.

البته در مواردی که سایز سینه ها خیلی کوچک نیست ، اما باز هم باعث عدم تناسب اندام در فرد شده است ، برای زیبایی بیشتر انجام جراحی پروتز سینه ، توصیه می گردد. ( پرسش و پاسخ پروتز سینه )

پروتز سینه برای ساخت پستان ، در مواردی که نقص مادرزادی در یک سینه وجود دارد نیز کاربرد دارد.

همچنین در مواردی که سرطان سینه منجر به برداشتن کامل سینه شده است  و یا در مواردی که بخواهیم سینه را تخلیه کنیم و برای حفظ ظاهر سینه ، از پروتز سینه به عنوان جایگزین استفاده خواهیم کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با متداول ترین پرسش و پاسخ پروتز سینه آشنا نماییم.

از چه سنی می توان جراحی پروتز سینه انجام داد ؟

از سن ۲۰ سالگی به بعد ، در صورت تایید سلامتی ، انجام جراحی پروتز سینه ، مانعی ندارد.

تا چه موقع درد ناشی از جراحی پروتز سینه ادامه خواهد داشت ؟

معمولاً ۳ تا ۷ روز بسته به میزان تحمل درد در فرد ، در برخی موارد تا دو هفته پس از جراحی ، درد ادامه دارد ، زیرا هنگامی که دست را حرکت دهیم ، عضله ی پکتورال را تکان می دهیم ، درد بروز می کند ، اما پس از یک ماه حتی با لمس و یا فشار بر روی پروتز ، امکان درد وجود ندارد.

آیا پس از گذاشتن پروتز سینه امکان  بارداری وجود دارد ؟

پروتز سینه ، هیچ گونه ممنوعیتی را برای بارداری ایجاد نمی کند و ارتباطی با یکدیگر ندارند.

آیا پروتز سینه برای شیردهی مشکلی ایجاد می کند ؟

به دلیل اینکه معمولاً پروتز سینه را زیر عضله قرار می دهیم ، مشکلی را پیش نمی آورد ، البته این که سایز سینه پس از شیردهی تا چه حد تغییر کند و بزرگ تر بشود و پس از پایان دوره شیردهی به همان فرم اولیه برگردد ، به میزان بزرگ شدن و مدت دوره شیردهی و میزان آتروفی بستگی دارد و این گونه نخواهد بود که ، از هر نوع پروتز که استفاده کرده ایم به همان فرم اولیه ی قبل از شیردهی بازگردد.

پروتز سینه را در کدام محل ها می توان قرار داد ؟

پروتز سینه را در سه محل می توان قرار داد :

۱٫ زیر عضله ی سینه ای ( عضله پکتورالیس )

۲٫ روی عضله سینه ای

۳٫ زیر فاشیا

هر سه حالت بر اساس سن اندیکاسیون متفاوت است . در بانوان جوان که نسج سینه ندارند ، بیشتر پروتز را زیر عضله قرار می دهیم.

روی عضله در بانوانی که نسج سینه دارند وقصد داریم تا پتوز ( افتادگی ) سینه را بدون جراحی لیفت سینه برطرف کنیم و این که بخواهیم فرم کلی سینه کمی حالت افتاده داشته باشد و همچنین نخواهیم سایز سینه را خیلی افزایش بدهیم ، پروتز را روی عضله یا زیر فاشیای عضله قرار می دهیم.

چند نوع پروتز سینه مورد استفاده قرار می گیرد ؟

به طور کلی
از نظر فرم پروتز ها دو نوع هستند : پروتز های گرد ، پروتز های اشکی شکل یا آناتومیکال

از پروتز های آناتومیکال بیشتر در افراد سن بالا استفاده می شود ، زیرا فرم طبیعی سینه حفظ می شود.

جنس خارجی پروتز ها از سیلیکون است ، به دلیل آن که بدن تحمل این ماده را دارد و آن را دفع نمی کند.

داخل پروتز ها نیز در گذشته با آب نمک پر می شد و در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر پروتز ها را با ژل پر می کنند ، تا حالت طبیعی از نظر لمس داشته باشد.

البته برای این که پروتز سینه از هر لحاظ حالت طبیعی داشته باشد ، به تبحر و مهارت جراح و همچنین نوع عمل بستگی دارد ، تا در آینده در هنگام لمس نرمال باشد و پروتز کمتر لمس بشود و حالت طبیعی داشته باشد.

چند نوع برش برای جا گذاری پروتز ها وجود دارد ؟

چهار نوع برش برای قرار دادن پروتز سینه داریم :

برش ناف ، که به صورت لاپراسکوپی است و در ایران کمتر انجام می شود.
دور هاله سینه ، برای بانوانی که سینه دچار افتادگی نشده باشد ، همچنین قصد شیردهی نداشته باشند.
برش زیر چین سینه ، بهترین نوع برش می باشد و کمترین اسکار ناشی از جراحی را خواهد داشت و پس از گذشت نهایت دو سال اثر اسکار نیز از بین می رود.
برش زیر بغل ، به دلیل نوع فرهنگ ما و نوع لباس پوشیدن بانوان و بالا بردن و حرکات دست ، اسکار برش دیده خواهد شد ، کمتر استفاده می گردد.
آیا اشعه UV  و حمام آفتاب پروتز سینه را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

اینکه در معرض نور خورشید قرار بگیرید و در اصطلاح حمام آفتاب بگیرید ، مشکلی را برای پروتز ایجاد نمی کند ، اما استفاده از دستگاه های برنزه کننده  ( سولاریوم ) توصیه نمی شود و ممکن است پروتز را تحت تاثیر قرار بدهد.

آیا امکان پارگی پروتز وجود دارد ؟

به دنبال شایعه ای که یک شرکت هواپیمایی به دلیل منافع شخصی ( مرخصی های مکرر اعضای تیم خود برای انجام جراحی پروتز سینه )
در رابطه با ترکیدن پروتز سینه در هواپیما ، این سوال را برای بانوان به وجود  آورده که آیا ممکن است پروتز دچار پارگی یا ترکیدن شود ؟

باید توضیح داد که هنگامی که فضای مورد نیاز برای قرار گیری پروتز در سینه ایجاد می گردد ، کمی هوا دور پروتز موجود است ، اما در طی روز های اولیه به طور کامل جذب می گردد و پروتز سینه جزو بدن می شود و نه تنها در در هواپیما بلکه در هر ارتفاعی ، در ساختار پروتز تغییری به وجود نمی آید . فرد می تواند در نهایت بعد از گذشت ۴۸ ساعت از جراحی سوار هواپیما بشود .

لازم به ذکر است اگر قرار باشد ضربه ای باعث پارگی پروتز شود ، یقیناً قفسه سینه را نیز دچار آسیب خواهد کرد.

آیا ممکن است پروتز سینه باعث ابتلا به سرطان سینه شود ؟

در ابتدا باید گفت ، پروتز هایی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد ، همه مورد تایید سازمان FDA  و CA است و در بیشتر موارد نیز پروتز زیر عضله قرار می گیرد ارتباطی با نسج سینه ندارد و حتی اگر در زیر نسج هم قرار داشته باشد ، به دلیل این که به دور آن کپسول تشکیل می شود ، سرطان سینه به دنبال جراحی پروتز سینه گزارش نشده است.

چه زمان باید پروتز تعویض شود ؟ آیا نیازی به تعویض پروتز هست ؟

در کتاب هایی که ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته نوشته شده بود ، الزام تعویض پروتز توصیه می شد ، اما پروتز هایی که در حال حاضر استفاده می شود ، فرم و قوام پروتز ها ممکن است بعد از گذشت ده تا پانزده سال ، کمی تغییر کند و در صورت تمایل می توان آن را تعویض کرد ، ولی الزامی برای تعویض پروتز ها وجود ندارد.

پس از جراحی پروتز سینه چه موقع می توان ورزش را شروع کرد ؟

به دلیل این که معمولاً پروتز را زیر عضله قرار می دهیم ، حرکات ورزشی سنگین مربوط به دست را انجام ندهید ، ولی پیاده روی آهسته را از هفته دوم می توانید آغاز کنید ولی ، حرکات سنگین دست که ممکن است باعث ایجاد فشار بشود ، را از ماه دوم خیلی سبک و آهسته شروع کنید.

آیا بزرگ کردن نسج سینه به وسیله فیلر ها ( ژل ) توصیه می شود ؟

تزریق ژل و فیلر ها ، درون سینه به هیچ عنوان توصیه نمی گردد ، زیرا این فیلر ها لا به لای نسج سینه قرار می گیرند و ممکن است عوارضی را برای نسج سینه به همراه داشته باشند ، علاوه بر این ، به علت جاذبه زمین ممکن است ناقرینگی نیز ایجاد شود و در کل این عمل از نظر علمی توصیه نمی شود.

تزریق چربی در سینه در چه مواردی انجام می شود ؟

تزریق چربی در سینه با هدف بزرگ کردن سینه و افزایش زیبای آن ، عملی غیر علمی می باشد ، زیرا ممکن است در سینه گلوله گلوله شود و به صورت توده های سفت و بهم چسبیده در آمده و موجب شود تا در تشخیص سرطان سینه اختلال به وجود آید و تشخیص سرطان سینه به تعویق بیفتد . در ضمن باید گفت که تزریق چربی در پستان به خودی خود منجر به بروز سرطان نخواهد شد.

در افرادی که به دنبال درمان سرطان پستان ، به منظور برداشتن توده بخشی از سینه برداشته شده و ظاهر پستان را دچار نقص کرده ، برای پر کردن این فرورفتگی و جبران این عارضه می توان از تزریق چربی در پستان کمک گرفت . در ترمیم و بازسازی مواردی که کل سینه برداشته شده باشد ، در فرآیند بازسازی برای افزایش قطر پوست پستان و ایجاد سینه ی جدید نیز میتوان چربی تزریق کرد .  در غیر این صورت ، به هیچ منظور دیگری تزریق چربی در سینه توصیه نمی گردد.

چگونه جراح پروتز سینه را انتخاب کنیم ؟

متخصصین جراحی پلاستیک و جراحی عمومی می توانند جراحی پروتز سینه را انجام دهند ، اما بهتر آن است تا جراحی که انتخاب می کنید ، فلوشیپ های فوق تخصصی جراحی پستان باشد که تجربه ایشان در این زمینه بیشتر است ، زیرا احتمال بروز عارضه ناشی از جراحی کاهش می یابد و همچنین با مهارت و تجربه جراح پستان امکان کاهش احساس پروتز در موقع لمس نیز کمتر است.

آیا پروتز سینه عوارض دارد ؟

بعد از هر عمل جراحی در صورتی که مراقبت های لازم پس از آن به خوبی رعایت نشود می تواند عوارضی در پی داشته باشد.

به عنوان مثال در برخی موارد ممکن است در اطراف پروتز سینه ، انقباض کپسولی رخ دهد و نیاز به انجام جراحی مجدد باشد ، البته احتمال بروز این عارضه بسیار ناچیز می باشد.

آیا امکان انجام همزمان جراحی پروتز سینه با جراحی لیفت سینه وجود دارد ؟

بله ، چنانچه بیمار علاوه بر نارضایتی از سایز سینه های خود ( کوچک بودن اندازه سینه ها ) ، با افتادگی و شل شدگی سینه نیز مواجه باشد می تواند هر دو عمل پروتز سینه و لیفت سینه را به طور همزمان انجام دهد تا به فرم و اندازه ای ایده آل برای سینه های خود دست یابد.

در چه مواردی می توان نسبت به تعویض پروتز سینه اقدام نمود ؟

چنانچه پروتز تحت اصابت ضربه شدید قرار گرفته و در اثر آن پاره شود ، باید تعویض گردد.

چه عواملی در انتخاب سایز پروتز سینه اثر گذار می باشند ؟
ابعاد خارجی سینه
ضخامت نسج نرم سینه
ویژگی های فردی بیمار اعم ازسن ، قد ، وزن ، عرض شانه ، اندازه قفسه سینه ، اندازه لگن و باسن
خواسته ها و تمایلات بیمار
تشخیص و صلاحدید جراح پلاستیک
تا چند وقت بعد از عمل پروتز سینه نباید اشیاء سنگین بلند کرد ؟

به طور کلی بعد از جراحی پروتز سینه به مدت ۶ الی ٨ هفته ، نباید اشیاء و اجسام سنگین بلند کنید ، چرا که احتمال جابجایی پروتز سینه طی هفته های ابتدایی پس از عمل وجود دارد.

جای بخیه های عمل پروتز سینه پس از چند وقت محو می شود ؟

جای بخیه پس از عمل پروتز سینه به طور کامل برطرف نمی شود و به صورت یک خط باریک به جا خواهد ماند ، البته به مرور زمان بسیار کمرنگ می شود.

تا چه مدت بعد از جراحی پروتز سینه ، باید از سوتین طبی استفاده کرد ؟

به مدت ۲ الی ۳ ماه بعد از عمل پروتز سینه باید از سوتین مخصوص ، استفاده کنید به این منظور که سینه ها در موقعیت فعلی خود فیکس شده و روند ترمیم نیز تسریع گردد.

پس از این مدت دیگر نیازی به استفاده از سوتین طبی نخواهد بود و فرد می تواند از سوتین های معمولی استفاده کند.

آیا می توان روی خط جراحی پروتز سینه ، تاتو انجام داد ؟

در ابتدا باید متذکر شد که جهت انجام تاتو بر روی محل جراحی پروتز سینه ، باید صبر کنید تا فرآیند ترمیم کامل گردد که این اتفاق معمولا تا یکسال به طول می انجامد.

پس از پایان فرآیند ترمیم زخم ها ، امکان تاتو روی خط جراحی وجود خواهد داشت ، گرچه باید توجه داشته باشید که خط جراحی به هیچ وجه محل مناسبی برای تاتو نخواهد بود ، چرا که امکان آسیب دیدگی پروتز وجود دارد.