چطور اختلافات خانوادگی را در تعطیلات کاهش دهیم

تعطیلات فرصت های خوب و فوق العاده ای برای پیوندهای خانوادگی بوجود می آورد ولی گاهش با استرس های شدید همراه می شود به خصوص زمانی که اختلافات خانوادگی در تعطیلات شدت بگیرد. برخی از این درگیری ها ممکن است ناشی از تصمیم گیری در مورد خویشاوندان باشد.
برای کاهش اختلافات خانوادگی در تعطیلات بستگانتان را به نوبت ببینید

اگر شما و همسرتان هر دو می خواهید با خانواده های خود وقت بگذرانید ممکن است تصیمیم گری برایت سخت شود که چه زمانی به دیدن چه کسی بروید. بنابراین بهتر است این کار را نوبتی انجام دهید مثلا اگر سال پیش اول به دیدن خانواده خودتان رفته اید، امسال اول به دیدن خانواده همسرتان بروید. در طول سال هم می توانید این نوبت بندی را رعایت کنید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی خانواده هر دو نفر را ببینید.

پذیرایی از خانواده در خانه خودتان

اگر برای دیدار خانواده ها هر سال دچار استرس و زحمت می شوید می توانید از خانواده هایتان بخواید که تعطیلات را در خانه شما بگذرانند و لبته برای این که زیاد به خودتان سخت نگذرد همه کارهای را به صورت اشتراکی انجام دهید.

برای برخی اختلافات آمادگی داشته باشد

اگر معمولا با خانواده تان درگیری دارید بهتر است برای ایام تعطیلات خودتان را برای این مشکل آماده کنید. منظورم این نیست که به دنبال مشکل بگردید بلکه خودتان را با احساساتی که قرار است روبرو شوید آماده کنید مثلا اگر مادرتان همیشه از ظاهر شما انتقاد می کند یا برادرتان جک های آزار دهنده تعریف می کند نباید انتظار داشته باشید که این روال در تعطیلات تغییر کند و به جای آن عکس العمل خود را در مقابل این عادت ها تغییر داده و با شوخی و خنده از آن ها بگذرید و خودتان را سرگرم چیزهایی کنید که به آن ها علاقه دارید.
برای کاهش اختلافات خانوادگی در تعطیلات نه بگویید

اگر دیدار خانواده ها هر ساله استرس و ناراحتی زیادی برایتان ایجاد می کند می توانید یک سال را به خودتان استراحت دهید و تعطیلات را در کنار همسر و فرزندتان بگذرانید و به دیدار افراد یک به طور مداوم برایتان استرس ایجاد می کنند نروید.

با دوستانتان خوش بگذرانید

یکی از بهترین روش های برای خوش گذراندن تعطیلات، بودن کنار گروه دوستان است. اگر قادر به رفتن سفر نیستید و یا اعضای خانواده تان اهل سفر نیستند می توانید تعطیلات را با جمع شدن و دور همی دوستانه بگذرانید.
اختلافات خانوادگی
کاهش اختلافات خانوادگی در تعطیلات
برای دور شدن از اختلافات خانوادگی در تعطیلات انتظارات خود را پایین بیاورید

هر خانواده مشکلات خاص خودش را دارد و واقعیت این است که از جمع های خانوادگی نباید توقع زیادی داشته باشید. بنابراین تفکر خود را تغییر داده و طرز تفکرتان را تغییر دهید تا به شما خوش بگذرد.

مرحله اختلاف را ارزیابی کرده و پاسخ مناسب بدهید

اختلافات می تواند خفیف تا شدید باشد بنابراین باید موقعیت را شناسایی کنید تا بتوانید پاسخ مناسب بدهید.

در خفیف ترین حالت، ذهنتان را باز نگه دارید و به سخنان طرف مقابل گوش دید. سوالات با پایان باز بپرسید تا بتوانید بیشتر گوش داده و بهتر ارتباط برقرار کنید. تا زمانی که گفتگو منجر به جریحه دار شدن احساسات دو طرف نشده از ایجاد گفتگو نهراسید .

در سطح متوسط . شوخی کردن به درد نمی خورد و اختلاف را بیشتر خواهد کرد از منحرف کردن بحث، جدا کردن و وارد کردن نفر سوم برای ایجاد فاصله و حواس پرتی استفاده کنید و موضوع بحث را تغییر د ید.

در مراحل شدید به امنیت شخصی و سلامت ذهنی خود توجه داشته باشید. درگیر نشده و به دنبال تلافی نباشید و خودتان را از شرایط ناامن و ناسالم دور کنید. در جمع بمانید تا ایمنی بیشتری داشته باشید.

افراد را از مشکل دور کنید

قبل از پاسخ دادن بک لحظه نفس بکشید و مکث کنید. اگر به سرعت جواب ندهید دنیا به پایان نخواهد رسید. مخالفتتان را جوری ابراز کنید که به طرف مقابل حمله نکرده باشید. می توانید جملاتتان را با کارهایی که خودتان انجام می دهید شروع کنید.

مثلا به جای این که بگویید : چه ایده احمقانه ای و فرد مقابل را به عنوان یک احمق توصیف کنید می توانید بگویید من در درک این مسئله مشکل دارم و توضیح خود را در ادامه بیاورید به این صورت به جای اینن که قضاوت کنید، شخص مقابل را به دیدن جوانب دیگر مسئله دعوا می نمایید.
تمرکز بر منافع نه موقعیت ها برای کاهش اختلافات خانوادگی در تعطیلات

اصطلاحی هست که می گوید به جای این که به صحت ادعای ساخته شدن ماه از پنیر توجه کنید به انگیزه، ترس ها و نیازهای شخصی که ان را بیان کرده است دقت نمایید. می توانید با سوالات جدید به عمق این مسائل دست پیدا کنید. مثلا به او بگویید به نظرم خیلی ناراحت هستی یا از او بخواهید توضیح بیشتری بدهد. سپس به سخنان او گوش داده و نگرانی هایش را بدون قضاوت تایید کنید. گوش دادن فعال بدون قضاوت هنری است که معمولا نادیده پرفته می شود. اگر بتوانید از این هنر استفاده کنید ار نتیجه آن کاملا شگفت زده خواهید شد.
برای رفع اختلافات خانوادگی گزینه هایی را پیدا کنید که سود دو جانبه داشته باشد

اگر بتوانید تفاوت های یکدیگر را قبول کنید بسیاری از مشکلات قابل حل است. اگر می بینید در بحثی کاملا مخالف یکدیگر هستید، آن بحث را رها کرده و گفتگو را تغییر دهید.